metrov štvorcových. V dome je kuchynský kútik, dve izby a sociálne zariadenie so sprchovacím kútom. Nájomníci si kúria do piecok, teplá voda je v domoch zabezpečená elektrickým bojlerom. "Výstavba domov stála spolu 18 miliónov, z toho dva milióny hradilo mesto," povedala Vlasta Štefaňáková z vranovskej radnice. Ako ďalej dodala, zvyšných 16 miliónov hradil štát. Na prácach sa podieľali aj samotní nájomníci, ktorí museli odpracovať 20 percent hodnoty stavby. Mesto uvažovalo aj nad tým, že obyvateľom k domom pristaví prístrešky na uskladnenie dreva. Túto možnosť však vranovskí poslanci na zastupiteľstve neodsúhlasili. Mesto Vranov nad Topľou rieši takýmto spôsobom sociálnu inklúziu Rómov (postupné znižovanie rozdielov medzi sociálne ohrozenými skupinami obyvateľov a väčšinou).
Mesto a Partnerstvo sociálnej inklúzie Vranovského okresu ukončili v týchto dňoch projekt s názvom Posilnenie partnerstva prostredníctvom stratégie sociálnej inklúzie. Partnerstvo vzniklo vďaka podpore Fondu sociálneho rozvoja. "Tento projekt riešil upevnenie partnerstva a určenie jeho prijorít prostredníctvom spracovania stratégie, zameranej na posilnenie zamestnanosti a postupné včleňovanie rizikových skupín do normálneho života," vysvetlil koordinátor projektu Imrich Kónya. Aj v rámci spomínaného projektu vzniklo na vranovskom mestskom úrade Centrum sociálneho poradenstva. Počas dvoch rokov trvania projektu boli vytvorené štyri pracovné miesta. Po skončení projektu síce zanikli, ale dvaja zo spomínaných zamestnancov našli zamestnanie v sociálnej oblasti.
Autor: jšt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš