Na druhom ročníku Tatranskej šarkaniády súťažilo iba so svojpomocne zhotovenými lietajúcimi tvormi 55 žiakov základných škôl z okresov Poprad a Kežmarok.
Deti boli podľa veku a pohlavia rozdelí spolu do šiestich kategórii. "Porota hodnotila estetickú a technickú stránku šarkanov. V technickej rozhodovala napríklad dĺžka a výška letu," vysvetlila nám jedna z organizátoriek súťaže Dagmar Modlová. Podľa obhajcu prvého miesta z minulého roku, Dávida Hubu z Tatranskej Lomnice najdôležitejšie sú správna konštrukcia, takzvaný strih a parametre šarkana. "Potom zaváži aj technika riadenia. Treba vedieť zareagovať keď šarkan začne klesať, dôležité je vyhnúť sa nárazom o strom alebo do iných šarkanov." Ako nám povedal aj samotný Dávid, prvoradým cieľom šarkanového stretnutia nie je vyhrať, ale dobre sa zabaviť. V prvú októbrovú sobotu tomu deťom a ich rodičom dopomohlo aj priam augustové počasie.
Učiteľka Základnej školy v Tatranskej Lomnici Gabriela Žiaková sa nám zverila so svojím postrehom, že miestami dospelí a rodičia prežívali súťaž šarkanov viac ako deti. Jeden z organizátorov šarkaniády, Igor Plučinský reagoval na tento podnet verejným prísľubom: "Na budúci ročník vyhlásime aj kategóriu open, kde budú môcť súťažiť záujemcovia bez ohľadu pohlavia a veku. "
Ak ste nestihli lomnickú súťaž, nie je dôvod na smútok. Jesenná príroda vás pri tejto zábavke, len tak pre radosť, určite ešte v nasledujúcich dňoch veľmi rada privíta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš