krížovej cesty a hlavný oltár bývalého malého rudnianskeho kostola.
Cirkevné zástavy boli rozpadnuté, zub času nahlodal aj oltár, no jedna vzácnosť sa zachovala v prekvapujúcom dobrom stave. Ide o banícku zástavu z roku 1935. "Zistili sme, že je to najstaršia zástava baníckeho spolku na Slovensku," tvrdí starosta Rudnian Miroslav Blišťan. Maľby a výšivky na zástave sú v dobrom stave. Nápis hovorí o tom, že zástava patrila Slovenskému kresťanskému sociálneho odborovému združeniu skupiny baníkov a hutníkov v Koterbachoch (názov obce pred rokom 1948 pozn. red.) Na zástave nechýba banícky pozdrav Zdar Boh a obraz sv. Klementa, ktorému je zasvätený tunajší kostol.
Vzácna zástava je momentálne uložená na obecnom úrade, ale jej miesto bude v chystanom baníckom skanzene. Cech baníkov v Rudňanoch spolu s obcou pracujú na projekte vytvorenia baníckeho skanzenu, ktorý vznikne v priestoroch bývalej bane Západ priamo v centre Rudnian. Jej veža, vyhlásená za technickú pamiatku, dostala v uplynulých dňoch novú podobu. "Z ministerstva kultúry sme dostali grant 240-tisíc korún. Vymaľovali sme vežu a skultúrnime okolie šachty. Na streche pribudnú banícke kladivá," objasňuje M. Blišťan.
Budúci skanzen bude vďaka zachovaným baníckym artefaktom pripomínať návštevníkom dávnu banícku tradíciu Rudnian. Zničený oltár starého rudnianskeho kostola tam zrejme pre vážny stupeň poškodenia nebude, no návštevníkov určite zaujme historka o tom, ako "v Koterbachoch koscel zjedli". S konzumáciou to nemá nič spoločné. Predkovia Rudniancov totiž skutočne postavili kostol "z jedli", teda z jedľového dreva.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš