počítačovej sa už zmenili na triedy, v ktorých sa školáci učia na zmeny - dopoludnia aj popoludní. Ani to nepostačuje. Dokonca aj byt bývalého školníka v budove školy prerobia na dve triedy. Riaditeľ školy Peter Dolíhal hovorí, že na jeden rok sú kapacitné problémy vyriešené, ale čo bude ďalej?
Populačný vývoj podľa údajov z matriky pritom naznačuje, že každým rokom bude prvákov pribúdať. Kým v septembri 2005 otvárali tri prvácke triedy, v tomto školskom roku ich je päť. Štyri z nich sú tzv. nulté ročníky pre deti zo sociálne zaostalého prostredia, ktoré nevedia rozprávať po slovensky a chýbajú im základné hygienické aj komunikačné návyky.
„Na začiatku septembra nevedeli držať v ruke ceruzu a nerozumeli po slovensky. Na otázky odpovedali len áno alebo nie. Dnes hovoria celé vety," hovorí Ladislava Pástorová, triedna učiteľka nultého ročníka o svojich 16 žiakoch.
Prax ukázala, že nulté ročníky sú pre drvivú väčšinu detí nevyhnutné. Vlani kvôli nedostatku učební neotvorili jednu triedu nultého ročníka, deti išli rovno do prvého ročníka. Nevyplatilo sa. Všetci minuloroční prváci sú dnes opäť v prvej triede, opakujú ročník. „Tam, kde absentuje predškolská výchova, musia byť nulté ročníky. Skoro rok trvá prekonanie jazykovej bariéry, získanie motorických aj hygienických návykov či denného režimu, na ktorý sú deti zo škôlky zvyknuté," hodnotí dnes P. Dolíhal.
Podľa údajov o počte narodených detí už dnes v markušovskej škole vedia, že každý rok pribudnú dve triedy. Priamoúmerne s narastajúcim počtom žiakov pribúda aj učiteľov. „Mám plný fascikel žiadostí o prijatie do zamestnania. Každý rok prijímame dve nové učiteľky," vraví riaditeľ.
Problém, kde budú učiť, sa snažia vyriešiť rekonštrukciou suterénu. V minulosti tu bol sklad uhlia. Z tohto veľkého priestoru by mohli vytvoriť tri triedy. Druhou možnosťou je nadstavba na budove škôlky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš