lásku sobášom. Keďže obidvaja pochádzajú zo Spiša, chceli mať svadbu vo svojom rodisku, v kruhu svojich rodín a priateľov. Ako obidvaja svorne tvrdia, Slovensko je krajina, kde sa narodili a tu sa cítia ako doma. A keďže ten najšťastnejší deň v ich živote mal byť výnimočný, rozhodli sa svoj manželský sľub vyriecť v katedrálnom chráme sv. Martina v Spišskej Kapitule. Chrám je výnimočný tým, že je zároveň biskupskou neskororománskou katedrálou aj pamiatkou zapísanou v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
„Manželka chcela mať svadbu doma v Spišskom Podhradí, lebo je to ich stará rodinná tradícia. Mali sme teda na výber dva kostoly - priamo v meste, alebo v katedrálnom chráme v Spišskej Kapitule. Ja som navrhol práve katedrálu sv. Martina, lebo tu v Austrálii sú kostoly staré tak 100 až 200 rokov. Sú síce postavené v rôznych slohoch a sú krásne, no nemajú to skutočné čaro, ako tie naše. V Austrálii chodievame do kostolíka, ktorý bol postavený pred 20 rokmi. Aj keď má svoju históriu, nedá sa porovnať s našou katedrálou," priblížil M. Jendruch.
Ako priznal, počas sobáša boli obidvaja poriadne vystrašení, no aj vzrušení a šťastní. „Neviem, či to bolo tým významným miestom alebo tým, že to bol pre nás veľký deň. Jedno ale viem, táto budova bude najvýznamnejšou budovou v našich srdciach naveky," uviedol rodák zo Spiša.
Podľa Štefana Vitka z Farského úradu (FÚ) v Spišskej Kapitule o sobáše v katedrálnom chráme je stále záujem. „Najmä v prípadoch, keď si jeden z partnerov berie cudzinca alebo partnera z iného regiónu. No nejaký veľký pretlak nie je. Snúbenci k nám prídu a my vieme 2 - 3 mesiace dopredu určiť ich sobáš. Samozrejme, najviac ich je počas letných mesiacov. Niekedy sa stáva, že sú v katedrále počas jednej soboty aj dva sobáše. Ich počet je v tom-ktorom roku rôzny. Tak napríklad v roku 2004 ich bolo 10, vlani 20 a v tomto roku predpokladáme, že ich bude 17," priblížil Š. Vitko. V správe tohto farského úradu je aj mesto Spišské Podhradie a obce Baldovce, Bugľovce, Jablonov, Katúň a Lúčka.
Svoje čaro má aj sobáš na pútnických miestach. Výnimkou nie je ani Mariánska hora v Levoči. Tá patrí k najznámejším pútnickým miestam na Slovensku. Pred rokom bola zaradená do európskej siete mariánskych pútnických miest. Práve na Mariánskej hore si svoje áno povedali aj manželia Draveckí. Aj pre nich to bol nezabudnuteľný deň. „Bolo to spoločné rozhodnutie mať sobáš na Mariánskej hore. Počasie nám vyšlo, svietilo slniečko, takže to bolo ešte krajšie," spomína mladomanželka Lenka Dravecká.
Rovnako výnimočný pocit prežívajú aj mladí Žehrania. Tých, ktorí sa rozhodnú mať cirkevný sobáš, oddá správca žehrianskej farnosti v kostole sv. Ducha. Tento výnimočný kostolík bol postavený v ranogotickom slohu v roku 1275 a patrí k ojedinelým na Spiši. Rovnako aj on je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš