3,5 miliardy korún, spustila sa lavína kritiky zo strany verejnosti. Proti rozširovaniu výroby obyvatelia Ľubotíc aj mesta Prešov zastrešení Občianskym združením Zdravá obec dokonca zorganizovali dve petície. Upozorňovali v nich na zhoršenie kvality životného prostredia. Vydané stavebné povolenie na túto investíciu vyvolalo spor medzi Zdravou obcou a Krajským stavebným úradom (KSÚ) v Prešove, ktorým sa zaoberal aj prešovský Krajský súd. Na poslednom pojednávaní verdikt nepadol. Krajský senát vynesie rozsudok až 26. októbra.
Zdravá obec v žalobe napadla prístup KSÚ, ktorý zlúčil územné aj stavebné konanie a označila ho za nezákonný. Zaujímal nás preto názor konateľa spomínanej spoločnosti Dušana Šneidera (na snímke) na tento spor. "Nová investícia bude umiestnená v už existujúcom areáli v katastri obce Ľubotice, v priemyselnej zóne na to určenej, preto si myslím, že tento postup bol v poriadku," reagoval.
Kronospan v regióne funguje už osem rokov a zamestnáva 420 ľudí. Pri tejto novej investícii však od štátu žiada ekonomické stimuly, čo sa stalo terčom kritiky vo finančných kruhoch. Bývalá vláda so stimulmi napokon súhlasila, ale schváliť ich musí ešte Európska komisia. Opýtali sme sa preto na aktuálny stav, keďže rezonovali aj obavy z toho, že ak nebudú stimuly, výroba sa presunie do Poľska. "Stále trváme na tejto investícii aj na stimuloch. Všetky podklady sú v Bruseli a zatiaľ sme odpoveď nedostali," uviedol konateľ D. Šneider.
Pripomíname, že nová investícia sa týka MDF dosiek, teda vstupnej suroviny pre výrobu plávajúcich podláh, ktoré teraz Kronospan dováža prevažne z Nemecka. Pri ich výrobe by vytvorili 190 nových pracovných miest s priemernou mzdou 25-tisíc korún. Podľa D. Šneidera investícia prinesie najmodernejšie technológie, ktoré sú momentálne dostupné a tie sú podľa jeho slov šetrné k životnému prostrediu. OZ Zdravá obec však naopak argumentuje, že emisie vypúšťané do ovzdušia by sa pri novej výrobe desaťnásobne zvýšili. "Naopak. Celkový objem emisií by sa znížil vďaka novým technológiám, ktoré nahradia staré, zdedené po bývalom Drevokombináte Šariš. Veľkú časť sme už nahradili," oponoval D. Šneider opierajúc sa aj o posudky nezávislých expertov, ktoré potvrdili, že Kronospan využíva najlepšie technológie v drevárskom priemysle.
Zdôraznil, že zákon im ukladá pravidelné meranie hluku aj emisií vypúšťaných do ovzdušia a limity neprekračujú. Tohto roku vysadili v areáli 500 kusov borovice čiernej a doplnili tak ochranný pás zelene. Za posledných 5 rokov v spolupráci so Stredným lesníckym učilišťom na Sigorde vysadili viac ako 4 300 listnatých a ihličnatých stromčekov. Pásmo zelene plánujú obohatiť o ďalších tisíc kusov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš