pripravovali zásahové štáby v Prešove na najväčšom cvičení svojho druhu. Dvojdňové praktické cvičenie Október 2006 pripravil krízový štáb a evakuačná komisia prešovského obvodného úradu, pri simuláciách zasahovali aj zložky integrovaného záchranného systému.
V stredu sa uskutočnilo veliteľsko-štábne cvičenie a včera prebehli ukážky z cvičení jednotlivých účastníkov odbornej prípravy. Ako prví sa predviedli hasiči pri simulovanom výbuchu a úniku skladovaných pohonných látok z cisterny na železničnej stanici. „Po prieskume a poskytnutí pomoci zraneným osobám sme zabránili ďalšiemu úniku ropných látok pomocou nafukovacieho vaku. Pri skutočnom úniku sa musí zabezpečiť aj prečerpanie látky a odvoz poškodenej cisterny," vysvetlil nám šéf Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Ľubomír Thinschmidt.
Nasledovali ukážky zo zásahu príslušníkov pohotovostného policajného útvaru, teda kukláčov, pri teroristickom útoku na autobus spojený so zadržiavaním rukojemníkov. Celý zásah trval iba zopár sekúnd. Kukláči v priebehu krátkej doby mali úplnú kontrolu nad autobusom. Dlhšiu dobu však trvalo eskortovanie teroristov z dopravného prostriedku, keďže ich vynášali po jednom.
Po ukončení ukážky kukláčov sa všetci účastníci cvičenia presunuli do areálu prešovských Solivarov. Ako prví zasahovali zdravotnícki záchranári. Najprv ošetrili zranených a odviezli ich do zdravotníckeho zariadenia. Hasiči tu predviedli spôsob zásahu pri úniku kyseliny chlorovodíkovej. „Po indikácii nebezpečnej látky sme s použitím autonómnych dýchacích prístrojov a pretlakových odevov urobili prieskum a zistili mieru poškodenia nádrže. Naši príslušníci obhliadli terén a zmonitorovali ho pomocou detekčného prístroja," dodal Ľ. Thinschmidt.
Pomocou nafukovacieho vaku utesnili dieru v obvodovom plášti nádrže. Vodnou hmlou likvidovali odparovaný nebezpečný plyn. Všetci zasahujúci hasiči boli oblečení v špeciálnych odevoch, ktoré chránia ich povrch tela a dýchacie cesty. Po ukončení prác museli hasiči prejsť dekontaminačnou sprchou. Tá slúži na vyčistenie odevov od zvyškov kyselín, keďže zasahujúci príslušníci sa pohybujú v prostredí, ktoré je znečistené kyselinami.
Posledné stanovište bolo v obci Kendice (okres Prešov). Pracovníci krajskej veterinárnej a potravinovej správy si precvičovali spôsob zásahu pri vypuknutí vtáčej chrípky. Pri simulovanom podozrení na výskyt tejto nebezpečnej choroby prišla na farmu v obci epizotologická čata veterinárov. Tvorili ju traja členovia. Nechýbali ani pracovníci na dezinfekciu. Odobrali vzorky a zabezpečili ich odoslanie na špecializované laboratórne vyšetrenie. Po odbere pracovníci kafilérie zas predviedli spôsob likvidácie následkov kontaminácie chovu hydiny. Vozidlá použité pri zásahu a všetci pracovníci, ktorí boli v ohnisku nákazy, museli po zásahu prejsť takisto dekontaminačnou sprchou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš