bez hlbšieho citového vzťahu. Až 80% stredoškolákov považuje predmanželský pohlavný styk za správny a 40% respondentov už malo sexuálnu skúsenosť, z toho viac ako polovica žije sexuálne i naďalej. Tri percentá uviedlo pohlavné zneužívanie v rodine.
Aj tieto zistenia priniesol prieskum organizovaný Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi (RÚVZ). Tím autorov pomocou dotazníka monitoroval životný štýl stredoškolskej mládeže. Podľa slov jedného z autorov Ing. Jozefa Rešovského (na snímke), prieskum prebiehal medzi študentmi vo veku 14 - 19 rokov navštevujúcich všetky typy stredných škôl v školskom roku 2004/2005. Ako gestor projektu v spolupráci so všetkými RÚVZ v SR anonymným dotazníkom oslovili vzorku 10 500 stredoškolákov z celého Slovenska. Projekt nadväzuje na desaťročnú spoluprácu odborníkov zaoberajúcou sa dospievajúcou mládežou z RÚVZ, zo Slovenskej akadémie vied v Košiciach i Bratislave, polície, školstva, OZ a iných.
Ako sme už informovali, projekt odštartoval v roku 1997 pilotný prieskum na vzorke 950 stredoškolákov v meste Spišská Nová Ves a v roku 1999 sa rozšíril na územie Prešovského a Košického samosprávneho kraja na vzorke 1 500 študentov. Nasledoval celoslovenský prieskum zameraný na rôzne oblasti životného štýlu stredoškolákov ako rodina, škola, záľuby, zdravie, stres, partnerské vzťahy a sexualita, voľný čas, závislosti, životné postoje a iné. "Až 40% dievčat a 24% chlapcov uviedlo, že v súčasnosti má priateľku, s ktorou chodia. 66% pri prvom sexe použila prezervatív, 15% prerušovaný styk a 9% pravidelne užívalo hormóny. Tretina oslovených stredoškolákov uviedlo, že sexuálnu výchovu má vykonávať rodina a rovnako tretina uviedla školu. Pre 4% chlapcov a 2% dievčat je viac príťažlivé rovnaké pohlavie. Tri percentá uviedlo pohlavné zneužívanie v rodine," priblížil J. Rešovský. Práve rodina má najväčší vplyv na výchovu mladých ľudí. Pričom najväčší vplyv na správanie adolescentov má správanie matky.
Celoslovenský prieskum v roku 2005 prebiehal v spolupráci s odborníkmi všetkých regionálnych úradov verejného zdravotníctva na Slovensku. "Zmenou životného štýlu sa v mnohých krajinách podarilo znížiť chorobnosť a predĺžiť priemerný vek. Preto sme sa rozhodli zamerať sa na stredoškolákov, ktorí sú zrkadlom spoločnosti, sú vo veku kedy sa formujú, sú našou najbližšou budúcnosťou. Cieľom bolo napomôcť mladým ľuďom k rozhodnutiu neškodiť svojim jednaním a spôsobom života sám sebe a svojmu okoliu. Ponúknuť im informáciu, ktorá im môže pomôcť pri rozhodovaní," priblížil dôvody, ktoré viedli k rozhodnutiu uskutočniť spomínaný monitoring.
Zaujímavo vyzneli zistenia v oblasti rodiny stredoškolákov. Najviac neúplných rodín je v Bratislavskom kraji a najmenej v Prešovskom. Najviac rodín s jedináčikmi je rovnako v Bratislavskom kraji a najmenej práve v Prešovskom. Pravidelne či príležitostne pije 85% otcov a 75% matiek. Rovnako je to s pravidelným či príležitostným fajčením - 44% otcov a 32% matiek. Najväčšie percento rodičov konzumuje alkohol v Žilinskom kraji, no na druhej strane v porovnaní s ostatnými krajmi sa tam najmenej fajčí. Monitoring životného štýlu ukázal aj ako stredoškoláci trávia voľný čas a aké uznávajú hodnoty. "Priemerný stredoškolák denne 2 hodiny sleduje televíziu, 2 hodiny trávi čas pri počítači, 1-3krát denne použije mobil, či denne trávi čas počúvaním hudby. Najväčšou hodnotou je pre neho zdravie, najmenšou viera v Boha. Takmer 5% chlapcov a viac ako 8% dievčat už plánovalo alebo sa pokúsilo o samovraždu," uviedol jeden z autorov projektu J. Rešovský. Pod ten sa podpísala aj vedúca projektu MUDr. Elena Gajdošová, MUDr. Peter Mišenda a Terézia Mederiová.
Závislosti slovenských študentov
alkohol:
- pivo pravidelne konzumuje 25% chlapcov
- víno 8,5% chlapcov
- destiláty 10% chlapcov
- priemerný vek pri prvej konzumácii piva je 12,4 roka, vína 12,94 roka
a destilátov 13,73 roka
- 80% respondentov už zažilo stav opilosti
drogy, fajčenie, káva:
- 30% stredoškolákov už má skúsenosti s drogou
- 14% užíva drogu v súčasnosti
- priemerný vek prvého užitia je 15 rokov
- 80% konzumuje drogy fajčením, 4% perorálne a šňupaním
- 55% užívateľov o pomoc s drogami nestojí
- 18% respondentov užíva viackrát v mesiaci lieky bez vedomia lekára či rodičov
- pravidelne fajčí tretina, denne štvrtina
- dievčatá začínajú fajčiť pred 13 rokom, chlapci pred 12 rokom
- tretina fajčiarov fajčí už 2 roky
- 10% pije denne kávu
- tretina pije viackrát v týždni kolu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš