môže návštevník TG obdivovať do 11. novembra, patria do zbierok Kysuckej galérie v Čadci a sú prevažne zo sedemdesiatych až osemdesiatych rokov minulého storočia.
Ondrej Zimka ilustroval viac ako sto kníh pre deti, usporiadal vyše 220 výstav doma i v zahraničí a podarilo sa mu získať množstvo odmien a ocenení medzinárodného významu, čím sa bezpochyby zaradil k významným osobnostiam súčasného slovenského umenia. "Prvé pokusy s maľbou na drevenú dosku a drevené objekty uskutočnil Ondrej Zimka v roku 1973, o dva roky neskôr ich prvýkrát s úspechom prezentoval verejnosti. Odvtedy je každým dňom jasnejšie, že drevo a tempera sú po všetkých stránkach ideálnym prostriedkom pre autorovu nevyčerpateľnú tvorivosť," uviedla Zimkovu výstavu v Tatranskej galérii v Poprade jej kurátorka Zuzana Sýkorová.
Obrazy a objekty Ondreja Zimku sú z veľkej časti monotematické, hlboko zakorenené na Kysuciach v období autorovho detstva a mladosti. Jeho inšpiračné pramene sú však podľa kurátorky výstavy bohaté. Témy, ktoré ho oslovujú, nachádza vo svetovej literatúre, výtvarnom umení, v starovekých mýtoch a legendách, či kultúrach. "Oživuje a sprítomňuje príbehy, postavy a miesta, ktoré sa možno nikdy nestali a naopak, ktoré sú všeobecne dobre známe. Fascinujú svojou mnohoznačnosťou, nekonečným nachádzaním nových detailov a súvislostí. Nemennou podstatou Zimkových obrazov zostávajú neočakávané spojenia reality a fantázie, prelínanie predmetov a rôznych fantastických bytostí, bohatá farebnosť, humor, nadhľad, nevyčerpateľné bohatstvo príbehov," predstavila Zimkovu tvorbu Z. Sýkorová.
Ondrej Zimka uplatňuje svoju všestrannosť vo viacerých odboroch - venuje sa ilustrácií, časopiseckej a plagátovej tvorbe, karikatúre, kreslenému filmu, artprotisu, plastike ale najmä voľnej a monumentálnej maľbe na drevo.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš