absolvovali bez väčších problémov. Horšie to už bolo s ich českými rovesníkmi, ktorým slovenský jazyk počas recipročného vyučovania na školách v Spišskej Novej Vsi spôsobil značné ťažkosti. České deti slovenčine nerozumejú. Aj preto sa pedagógovia zo Spišskej Novej Vsi a Havlíčkovho Brodu rozhodli pre častejšie výmenné pobyty žiakov, prostredníctvom ktorých sa naučia rozumieť jazyku svojich susedov.
To je jeden zo záverov Pedagogickej konferencie, ktorá sa po prvýkrát uskutočnila v Spišskej Novej Vsi za účasti 47 učiteľov z partnerského českého mesta a ďalších 68 učiteľov zo Spiša. "Materiálne vybavenie a možnosti môžeme našim kolegom z Havlíčkovho Brodu len závidieť. Naši učitelia vzhľadom na to, že nemali také možnosti, využili svoju tvorivosť a boli nútení improvizovať," konštatovala Ľubica Šefčíková, vedúca oddelenia školstva novoveského mestského úradu. Všetky tunajšie školy sa zapájajú do projektov a pracujú na netradičných formách vyučovania. Krok za krokom, Zelená škola, Erin a ďalšie prezentovali aj českým kolegom formou otvorených vyučovacích hodín. "Zaujala nás široká škála projektov, do ktorých sú školy v Spišskej Novej Vsi zapojené. Aj u nás sú grantové programy, no naše školy sa do nich nezapájajú v takej miere ako u vás. Oslovil ma projekt Zelená škola. Pripravujeme projekt zameraný na ochranu životného prostredia a verím, že sa nám ho podarí realizovať podobným smerom ako u vás," povedala Ing. Jamrila Menšíková z odboru školstva na magistráte mesta Havlíčkův Brod.
(top)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš