Vysokých Tatrách. Týmto pracovným pobytom 49 mladých ľudí zo Savojských Álp nateraz vrcholí projekt Francúzsko-slovenského združenia Rhone - Alpy na pomoc tatranskému územiu postihnutého vetrovou kalamitou.
Okolnosti vzniku tejto myšlienky nám načrtla predsedníčka združenia Xénia Vallová: "Práve takýto spôsob, ako pomôcť po kalamite, sa nám zdal najlepší. Okrem toho, že tú títo študenti u nás zanechajú zasadené stromy, vymenia si poznatky, v neposlednom rade zistia, aké je Slovensko krásne. Mnohí sa sem určite potom vrátia."
Projekt odštartoval v júni tohto roku príchodom prvých dvoch študentov Nielsa Duranda a Jeana-Emannuela Fourniera do Štátnych Lesov (ŠL) Tatranského národného parku (TANAP) na letnú stáž. Podstatu vzájomnej spolupráce nám vysvetlil odborný pracovník ŠL TANAP-u, Peter Spitzkopf ml. "Emannuelov úlohou bolo vypracovať kvázi urbanistickú štúdiu, ako by mohla vypadať lokalita Pamätného lesa v Dolnom Smokovci. Týmto dokumentom po jeho obhajobe získame pre nás veľmi užitočný nezávislý pohľad mladého človeka, ktorý pochádza z vonkajšieho prostredia." Nielsovov úlohou bolo na rovnakom princípe vonkajšieho pohľadu vypracovať plán druhového zloženia pre výsadbu vodného lesa v Tatranských Matliaroch. "Okrem konzultácií s našimi odborníkmi si tento chlapec na vodnom lese naozaj to čo aj fyzicky odmakal. Takéto projekty zaiste vyžadujú z našej strany potrebu obetovať určitý čas, ale výsledky sú veľmi pozitívne," zhodnotil P. Spitzkopf ml..
Niels a Emannulel si zo svojej letnej stáže odniesli aj toto pozorovanie: "V porovnaní so situáciou v našich lesoch, kde prioritou obhospodarovania je ťažba a zisk, ŠL TANAP-u stále kladú veľký dôraz na prírodu samotnú. Tento prístup by ste si tu mohli uchovať."
Skupina pol stovky študentov okrem sadenia má v nabitom programe aj návštevu tunajšej lesníckej školy, športové a spelogické aktivity. V sobotu sa takisto zúčastnili akcie Čisté hory. "Zbierať bolo čo, sáčky boli plné. Sme radi, že sme mohli pomôcť," nechala sa počuť Eléa Vulpillat. "Nádherné, krásne. Milujem to tu," bola zas spontánna reakcia Guillauma Beauraina, ktorého sme vyrušili z horlivej práce s čakanom. "Pre školu je táto vec veľmi zaujímavá. Pravidelne sa zúčastňujeme takýchto pobytov v Taliansku, Holandsku. V Tatrách, pre nás na novom mieste, máme o to viac čo objavovať," pridal svoj názor učiteľ botaniky Luc Lacourt.
Aj takéto výsledky prináša východnému Slovensku medzinárodné stretávanie sa ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš