svojich obydlí a svoje nálety okolo okien a balkónov uskutočňujú čoraz intenzívnejšie. V najvyšších poschodiach sa zdržiavajú až do svitania. Vtedy sa ukladajú k spánku pravdepodobne pod strechy bytoviek.
"Keď odbije šiesta hodina večer, zatvárame okno. Máme obavy, aby nám nevleteli do bytu. Je to veľmi nepríjemné," približuje udalosti obyvateľka bytovky Silvia Doktorová. Jej strach z netopierov podporil aj nedávny zážitok. "Začula som nepríjemné škrabanie, veľmi som sa zľakla. Mali sme ho v izbe," spomína Silvia. Na pomoc si privolala susedku. "Zasvietila som v izbe, ale nič som nevidela. Išla som podľa zvuku a netopiera som našla zaseknutého vo vetračke okna. Pre istotu sme zavolali ďalšieho suseda. Ochotne prišiel s rukavicami a handrou," opisuje nepríjemný zážitok Andrea Varcholová.
"Keď som ho vyslobodzoval, bol veľmi agresívny a pišťal. Človek nevie, čo môže od neho čakať. Môže sa stať, že vojde do izby a niekoho pohryzie. Ide v prvom rade o bezpečnosť. Vieme predsa, že netopiere sú prenášačmi chorôb," upozorňuje Jozef Brec. Podľa jeho slov je netopierov v blízkosti Mierovej ulice veľké množstvo. "Z balkóna som ich napočítal v priebehu štyroch minút 57. Doma sme nútení mať pozatvárané okná. Je to jednoznačne obmedzovanie vetrania v bytoch," dodáva J. Brec.
Netopiere patria medzi chránené druhy. Každé ľudské konanie proti ich existencii je preto citlivou záležitosťou. "Z technického hľadiska je vo vysokých budovách veľmi zložité uskutočňovať ich premiestňovanie. Občanom by som v tomto prípade poradil dať na okná sieťky, alebo počkať, kým neodletia," odporúča Marián Budaj z prešovskej správy ochrany prírody. Spoločenská hodnota netopiera je až desaťtisíc korún. Vedomosť, že prenáša aj besnotu, by mohla niektorých občanov nabádať k ich kántreniu. "Nepoznám prípad z minulosti, aby ľudia niečo také vykonali," dopĺňa M. Budaj.
V Prešovskom kraji pri regionálnej správe ochrany prírody pracuje Peter Pienčak ako externý špecialista, ktorý sa venuje práci s netopiermi. Ten nevylúčil možnosť, že lietajúce cicavce zostanú v bytovkách aj počas zimy. "Keď je pod strechou únik tepla, je pravdepodobné, že na mieste ostanú aj počas zimy. Najlepším riešením by v tomto prípade bolo vykonať stavebné opatrenia. Existuje možnosť použiť špeciálne fólie. Cez tie sa netopiere dostanú von, ale dnu sa už nevrátia. Miesta biotopov (miesto výskytu - pozn. red.) treba potom prekryť stavebnou hmotou," odporúča P. Pienčak.
Pri výskyte chráneného druha v obytnom priestore môže vlastník žiadať o finančnú výpomoc od štátu, ak je priamo poškodzovaný. Peniaze by mali slúžiť na účely starostlivosti o budovu. Na obvodnom úrade životného prostredia v Starej Ľubovni nám však potvrdili, že takáto forma pomoci prináša občanovi veľmi zložitý proces. Príspevok je len vo výnimočných prípadoch reálny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš