Voľby 2006 v štátoch Vyšehrádskej štvorky (V4). Organizátori z Inštitútu politológie PU v Prešove pripravujú túto akciu spravidla každé dva roky. Ak si to vyžaduje aktuálna spoločenská situácia na Slovensku, v štátoch V4 alebo v Európskej únii či v prípade vážneho politického problému, aj skôr.
„Tento rok bol volebným pre všetky štáty Vyšehrádskej štvorky. Navyše, práve toto obdobie máme my, Slováci, česť byť na čele V4. Spojili sa tak dva sympatické formálne javy, ktoré nahrali tomu, že práve teraz sa konferencia realizuje," uviedla pre Korzár riaditeľka Inštitútu politológie PU Marcela Gbúrová (na snímke).
Na konferencii sa zišli reprezentanti všetkých politologických pracovísk na Slovensku a v Čechách. Spolupracujú aj na iných typoch konferencií, pri výmene učiteľov a študentov, na spoločných grantoch či na konkrétnych vedeckých projektoch. Na konferencii nechýbajú Poliaci, Maďari sa ospravedlnili. Prišli však zástupcovia z Ukrajiny. „To nás veľmi teší, pretože Ukrajina je najzaujímavejším perspektívnym štátom pre vstup do Európskej únie. Priznám sa, že i keď je to proces veľmi komplikovaný, pretože si uvedomujeme aj silnú pozíciu Ruska a medzinárodné súvislosti, boli by sme veľmi radi, keby sme práve my, Slováci, Ukrajinu do Európskej únie ťahali," dodala riaditeľka. Podľa nej Ukrajina po splnení istých kritérií je na tom podobne ako Slovensko - s podobnými prvkami v kultúre, v náboženstve či v politických systémoch a historickej skúsenosti. „Preto nevidím v ich štáte problém. Toto bude jeden z nosných pilierov pre odbornú diskusiu," skonštatovala M. Gbúrová.
Zaoberali sa aj súčasnou politickou situáciou v krajinách V4, ktoré sú na tom podobne. Celý bývalý sovietsky systém, do ktorého krajiny V4 patrili, mal podobný politický model a najmä režim, ktorý súvisel s vykonávaním tohto typu politiky, spôsobil podobnosť situácie. Navyše, absencia istého demokratického spôsobu uvažovania je jedným z ďalších dôvodov. „Nie sme akoby ešte vyzretí, aby sme uvažovali cez klasickú ľavo-pravú modelovú európsku situáciu a neuvedomujeme si rozdiel hodnôt, ktoré reprezentujú jednotlivé politické strany. Voľby síce prebehli, ale všade je veľmi zložitá situácia," povedala riaditeľka.
Podľa M. Gbúrovej Maďarsko prežíva politickú aj etickú krízu. Hrozia tam predčasné voľby. V Poľsku je takisto kríza, najmä hodnotová a vytvorila sa tu situácia dosť netypická pre Európu, keď prezidentom a premiérom sú bratia. „Česi zas zápasia neprimerane dlho od volieb so zostavením vlády. Je viac ako isté, že vláda nedostane dôveru parlamentu, pretože pomer síl je tam vyrovnaný. Takže Česi sa tiež silno blížia k predčasným voľbám," hovorí.
Slovensko je vzhľadom na dianie v okolitých krajinách najstabilnejšie. Riaditeľka inštitútu politilógie je však opatrná, keďže ešte neprebehlo ani sto dní od vytvorenia vlády. Opozícia bude nepochybne zaujímať ostré stanoviská k programovému vyhláseniu vlády aj k jednotlivým krokom, ktoré súčasní ministri a vláda ako celok urobia. Situáciu u nás však komplikuje najmä fakt, že súčasťou našej vlády je strana, ktorá nevzbudzuje pozitívne očakávania v Európskej únii. „Socialistická internacionála totiž nebola zvyknutá na spojenie socialistov s nacionálnymi stranami, prípadne s ďalšími typmi extrémnych strán," dodala.
Krajiny V4 si v minulosti nemohli pestovať vlastné národné hodnoty pod internacionalistickým sovietskym modelom. To spôsobilo revitalizáciu národných hnutí, s čím automatiky idú aj ich extrémne prejavy - nacionalizmus, rasizmus, intolerancia či šovinizmus. „Nemyslím si však, že by to mala byť nejaká dráma. Skôr mám pocit, že v rámci EÚ sa to podarí držať v ústavných rámcoch," uzavrela M. Gbúrová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš