dňoch odviedli kus práce. Dvadsiatka odborníkov vo výške asi 50 metrov vykonávala mravčiu prácu. Druhá etapa veže bola zameraná na opravu kamennej hmoty. Náklady boli vyčíslené na 19 miliónov korún.
Niektoré kamenné časti boli však v takom stave, že pôvodný kameň museli nahradiť novým materiálom. Kameň bol poškodený prirodzenou degradáciou, zvetraním ale aj nevhodnými mechanickými zásahmi v minulosti.
KORZÁR bol na mieste opráv v čase, keď bola ešte veža "zdobená" lešením. Tak napríklad Jaroslav Stariščák tu reštauroval staré kamenné vlysy v exteriéri veže. Naopak, Jozef Ochotnícky pracoval už na kamennej platni z nového materiálu. Zo starého kameňa pomocou šablóny preniesli vzor na novú platňu. Levočskí reštaurátori pracovali výlučne ručne.
"V prípade kostola sv. Jakuba máme to najhoršie za sebou. Koncom októbra bude reštaurovanie veže úplne ukončené. Momentálne renovujeme južnú a severnú stranu kostola," vysvetlil hovorca levočského magistrátu Mgr. Jozef Cvoliga.
Odhalená veža okamžite upúta pozornosť každého, kto prejde centrom mesta. "Páči sa mi, ako teraz veža vyzerá. Dlho to trvalo, kým ju dali do poriadku. Zrejme chýbali peniaze. Iba farby sa mi akosi nepozdávajú. Vidím tam bielu, svetlo aj tmavohnedú. Bolo nutné, aby to bolo až tak farebné," povedal Anton F. zo Spišského Podhradia. Oľga Mačáková cestuje z Lúčky každý deň do práce do Levoče. "Okamžite mi veža udrela do očí, konečne je hotová," vysvetlila ďalšia opýtaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš