slúžia na víkendové pobyty. KORZÁR však zistil, že cudzincom učarili aj dediny, ako sa povie, Pánubohu za chrbtom. Napríklad v Úhornej v okrese Gelnica si kúpila chalupu rodina z Litvy a aj Angličania. Podobne nehnuteľnosti kúpili cudzinci aj susednom Smolníku.
Peter Seliga vlastní realitnú kanceláriu, v tejto oblasti podniká už siedmy rok. Ak hovorí, pred našim vstupom do Európskej únie nehnuteľnosti mohli na Slovensku kúpiť iba zahraničné spoločnosti za účelom podnikania. Dnes je to inak, cudzinec má na trhu s nehnuteľnosťami rovnocenné postavenie s domácimi. Odráža sa to aj v praxi. "V 99 percentách kupujú nehnuteľnosti Angličania. Je to kočovný národ a odjakživa radi investovali do nehnuteľností mimo ich krajiny. Španielsko a Francúzsko je už preplnené, Slovensko je pre nich čosi nové," popisuje P. Seliga.
Ako ho doplnila jeho manželka Denisa Seligová (na snímke), dopyt je vraj vyšší ako ponuka. Slováci si vraj pozemky a nehnuteľnosti držia aj niekoľko rokov s odôvodnením, že to je pre deti, vnúčatá alebo váhajú s predajom z nostalgie. Okrem toho, akonáhle domáci zistia, že o ich nehnuteľnosť prejavil záujem cudzinec, dvíhajú cenu do horibilnej sumy.
"Vo všeobecnosti, cudzinci tu kupujú domy na oddych s tým, že tu prídu možno päťkrát do roka. Sú však aj výnimky, napríklad v Hrabušiciach kúpil dom manželský pár v dôchodkovom veku, ktorý sem cestuje pravidelne. Po Angličanoch sú našimi klientmi ľudia z Holandska, Austrálie, Nového Zélandu, Litvy, dokonca nehnuteľnosť sme predali aj klientkám z Ruska, ktoré pochádzajú až od Kaukazu, žijú ale v Írsku," vyratúvajú manželia vlastniaci realitnú kanceláriu.
Ako vyplýva z rozhovoru s nimi, cudzinci kupujú kaštiele, meštianske domy, ale aj obyčajné chalupy. Nejde vždy iba o solventných podnikateľov. Napríklad v Spišskom Štiavniku predali dom 23-ročného remeselníkovi.
O Slovensku už zhruba aké-také informácie cudzinci majú a vôbec netrvajú na tom, aby okolie s nimi komunikovali anglicky. Radi sa vraj učia aj nové slovenské slová. Taktiež vraj nemajú obavy z kriminality, ktorá u nás prekvitá hlavne tam, kde žijú v osadách sociálne slabí ľudia. "Kriminalita je všade na svete. Ten, kto aspoň nejaký čas žil v Londýne, mi iste dá za pravdu. Cudzinci vo svojej krajine dostávajú informácie, že naši Rómovia sú diskriminovaní, nedostane sa im príležitosť a šanca pracovať. Preto sa nás veľa vypytujú, rozprávajú sa s nami na túto tému. Slovenských Rómov veľmi ľutujú," dodal v závere majiteľ realitnej kancelárie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš