roky venuje závislostiam. Prešlo cez ňu veľa abstinujúcich alkoholikov, ktorí sú dnes vo významných pozíciách. No aj veľa takých, ktorý svoj boj s alkoholom nevyhrali. V. Mosejová sa venovala prevažne mužom alkoholikom, ale pole pôsobnosti klinických psychológou je širšie. Má pacientov, ktorí majú problémy s gamblingom, kenovaním, vorkoholizmom, tabletkovaním, či sneefingom (fetovaním prchavých látok...). V každom prípade zaujímavá téma na rozhovor.
Kedy príde ten zlom, že človek prepadne alkoholu? Kedy prejde človek od spoločenského pitia do fázy choroby?
"Správne ste to nazvali chorobou. Diagnostikujeme ju, liečime, ale nevyliečime. Vieme ju len zastaviť a nastaviť na diétu, ktorú nazývame trvalá a dôsledná abstinencia. Kedy sa človek z konzumenta stáva alkoholik? Vtedy, kedy mu alkohol (alebo akákoľvek iná závislosť) spôsobuje problémy telesné, duševné, sociálne, rodinné, pracovné... Ľudia si povedia, no počkaj, ja pijem len dva - tri dni a potom nepijem pol roka, toto môže byť problém? Som alkoholik? Áno, si ťažký alkoholik. Lebo akonáhle dokáže piť človek tri dni v kuse, to už je ťah, ktorý nazývame kvartálne pijanstvo..."
Akí sú vaši pacienti z hľadiska demografického rozloženia? Či sú to muži, ženy, bohatšie, chudobnejšie vrstvy...
"Celý život pracujem hlavne s mužmi. Za tie roky sa podľa mojich skúseností pomer 30 alkoholikov mužov k 1 alkoholičke žene zúžil na pomer 3 ku 1. Výrazne sa rozmnožil ženský alkoholizmus..."
Čím to je?
"Záťažou. Buď je veľmi vyťažená prácou a hľadá v alkohole úľavu, alebo je sama, alebo má problémy, ktoré majú ženy v istom veku a hľadá v tom alkohole úľavu. A veľmi rýchle si naň zvykne, lebo tá úľava je skutočne okamžitá. Nič vám ju nedá ako alkohol."
Je pravda, že ženy vo všeobecnosti dokážu lepšie skrývať alkoholizmus?
"Jednoznačne. Pijú úplne ináč ako muži. Muži pijú spoločensky, sadnú si do krčmy dvaja, traja. Ženy pijú opačne, samy, doma. Kúpia si fľašu vína a popíjajú pri televízii. Ospravedlňujú si to tým, že si dajú tie dve decká na krvinky. A tak nenápadne sa tým pitím osamote stávajú ženy závislé, dostávajú sa do fázy alkoholika."
Veľa pacientov je takých, ktorí dlhý čas abstinujú a potom sa vrátia ku svojej závislosti. Aké máte s týmto skúsenosti?
"Závislosť je choroba, ktorá je nevyliečiteľná. Ak akýmkoľvek spôsobom poruší pacient trvalú a dôslednú abstinenciu - napríklad nealkoholickým pivom, rumovou pralinkou - tak to je znovuodštartovanie tej závislosti. On bol na kolotoči, z ktorého pracne zliezol. Teraz je abstinujúci alkoholik, či gambler a akonáhle sa k tomu vráti - korunou hodenou do automatu či vinným strekom - je tam, kde bol. Na tom istom kolotoči..."
Máte odhad, koľko pacientov zotrvá v tej diéte a koľko sa vráti k pôvodnej závislosti?
"Pracovala som na protialkoholickom oddelení v Prešove, kde sme si viedli štatistiku a 40 percent našich pacientov dokázalo viac ako 5 rokov abstinovať. Je tam však jedno obrovské riziko. Závislosť je v tom človeku. Niekedy sa potlačí povedzme závislosť alkoholická, ale ona sa chce prejaviť. Hoci aj iným spôsobom, napríklad sa alkoholik dostane do závislosti gemblingu. Takých prípadov sme mali veľmi veľa. Nebezpečné je, že je to rovnaká závislosť, ktorá sa začne prejavovať nenápadne, len v inej forme."
Čo vtedy?
"Okamžite ich prijímame. Do ambulantnej starostlivosti. Nič iné neostáva, len začať odznova. Všetko alebo nič."
Hovoríte, že neexistuje akási "inkubačná doba"? Keď človek povedzme 10 rokov nepije, tak z toho nie je vonku, ale môže sa závislosť opäť prejaviť?
"Áno. Okamžite. Je mi to ľúto, ale je to tak. Osobne som mala pacienta, ktorý nepil 22 rokov a vypil si pito (nealkoholické pivo). Naspäť do toho skĺzol..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš