sťahovaní. Zdá sa, že im hrozí znova. Správca mestského objektu im dal na vedomie, že o tieto priestory prejavila záujem iná spoločnosť a ponúkol im náhradu.
Pripomíname, že v areáli Dubník na prešovskom sídlisku Sekčov sídlia len necelý rok. Z tých bývalých, na Masarykovej ulici sa museli vysťahovať a uvoľniť miesto pre Okresnú prokuratúru. "Pre nás výmena priestorov nie je taká jednoduchá, hoci aj v rovnakom objekte. Prevzali sme ich v dezolátnom stave a investovali okolo 100-tisíc korún do ich špecifickej úpravy. Náhradné priestory sú menšie a ani inak nebudú vyhovovať špecifickým požiadavkám. Pre našich zrakovo postihnutých ľudí budú znamenať aj ďalší problém s orientáciou a samostatným pohybom," uviedol argumenty vedúci prešovskej ÚNSS Jozef Hlubovič (na snímke).
Úpravy sa týkali podlahy, elektro- a vodoinštalácie, zriadenia bezbariérovej kuchynky na samoobslužný výcvik slabozrakých a nevidiacich, miestnosti pre výučbu práce so špeciálne upravenými počítačmi a tlačiarňou na Braillovo písmo. "Máme tu chránené pracovisko, kde sme chceli zamestnať ďalšieho človeka. Spolupracujeme s lekármi tak, že testujeme optické pomôcky. Práve preto potrebujeme priestory s južnou orientáciou a vhodným osvetlením, aby nerobili priestory svetloplachým ľuďom. Na úprave priestorov sme pracovali pol roka a prípadná zmena prinesie ďalšie komplikácie. Navyše, nikto nám nedáva záruku, že sa to o niekoľko mesiacov nezopakuje," dodal J. Hlubovič odvolávajúc sa na fakt, že poskytujú služby pre handicapovaných občanov tohto mesta.
Často k nim prichádzajú so sprievodom, alebo vodiacim psom. "Dlho sme si so psom zvykali na trasu. Museli sme sa spoločne naučiť prejsť cez celé mesto z jedného koncového sídliska na druhé. Trénovať musíme aj najmenšie zmeny bežného režimu. Ani si neviem predstaviť, že sa všetko začne znova," reagoval na možné zmeny nevidiaci Emil Samoľ, ktorý vedie tamojší počítačový klub. Učí rovnako postihnutých ľudí pracovať s upravenou technikou.
Jedinou výhodou pre ÚNSSS je fakt, že dostali od prešovskej radnice priestor za zľavnené nájomné. V ich prípade ide o 250 korún za meter štvorcový. Aký je skutočný dôvod týchto zmien, na to sme sa opýtali správcu spomínaných priestorov, riaditeľa spoločnosti Prešov Real, s. r. o. Jozefa Kislíka. "Musíme sa správať trhovo. Ak máme záujemcu, ktorý je ochotný platiť 900 korún za meter štvorcový a má v objekte už prenajatú asi štvrtinu plochy, musíme to zvážiť. Únii sme ponúkli náhradu v rovnakom objekte len z druhej strany, hoci je menší asi o 40 metrov štvorcových. Ponúkli sme im dokonca, že im pomôžeme nové priestory upraviť podľa ich potreby," reagoval na našu otázku J. Kislík odvolávajúc na fakt, že Prešov Real je samostatná obchodná spoločnosť, ktorá sa musí starať o zisk. Objekty totiž chátrajú a je nutné udržiavať ich aj rekonštruovať. "Často musím hľadať kompromisy medzi existenčným hľadiskom pre spoločnosť a ľudským. Toto je jeden z príkladov aj keď je to nepríjemné," dodal.
Argumentoval tiež, že na zasadnutí mestskej komisie pre nebytové priestory už minulý rok prijali stanovisko, že v obchodných areáloch ako je Centrál, Dubník, Opál, Družba a podobne zrušia postupne všetky zľavnené nájmy pre spoločenské organizácie. Predložia im výpovede a budú pre ne hľadať iné mestské objekty. Napríklad uvoľnené priestory v školách. Na našu otázku, prečo pre ÚNSS už teraz nepripravili aj taký návrh, J. Kislík reagoval: "Jednu ponuku sme im dali, ale nie je vylúčené, že predložíme aj ďalšiu."
Zasadnutie komisie pre nebytové priestory sa má uskutočniť túto stredu priamo na Dubníku. Od ich odporúčania závisí, či v tomto probléme zvíťazí komerčné, alebo ľudské hľadisko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš