petície pre odčlenenie svojej mestskej časti od mesta. Z Tatranskej Lomnice by chceli vytvoriť samostatnú obec. V máji roku 1995 takéto riešenie neprešlo v lomnickom referende tesným rozdielom niekoľko desiatok hlasov.
Zástupcovia organizátorov petície Milan Bombuškár a Miloš Imriščák podľa svojich slov vychádzajú z predpokladu, že Tatranská Lomnica je najväčšia a najbohatšia tatranská osada. "Jednoducho do rozpočtu mesta Vysoké Tatry dlhodobo dávame viac peňazí ako dostávame. To sa potom citeľne odráža na rozvoji Lomnice, stačí sa obzrieť okolo," vysvetlil M. Bombuškár. Podľa Bombuškára by samostatná obec zabránila aj skupovaniu lukratívnych pozemkov finančnými skupinami, ktoré považuje z jej hľadiska za škodlivé. "Dejú sa tu rôzne čudné výmeny parciel, napríklad zo Štrbského Plesa za naše. Finančné skupiny ich o desať rokov predajú zahraničnému kapitálu, pričom Lomničania s nimi už teraz nemôžu disponovať na rozvojové projekty," vyjadril svoj postoj M. Bombuškár.
M. Imriščák vzhľadom na štádium petície nechcel uviesť konkrétne čísla už zozbieraných podpisov, povedal len, že ich pribúda. "Teší ma, že až 90 percent miestnych mladých ľudí sa s našou myšlienkou stotožňuje. Tento projekt je najmä pre nich. Aktivista Imriščák uznáva, že určitý rozvoj vo Vysokých Tatrách v súčasnosti nastáva. Podľa jeho názoru však: "za predpokladu samostatnej Tatranskej Lomnice by bol o mnoho rýchlejší. Keď porovnám naše mesto s rozvojom podtatranských obcí, rozdiel je priepastný. Stačí navštíviť Veľkú Lomnicu alebo Lendak."
M. Imriščák v mene organizátorov petície odmieta obvinenia svojich oponentov z trieštenia regiónu Tatier. "Práve naopak, my v konečnom dôsledku chceme zjednotiť podtatranské a tatranské obce do jedného celku, na čele ktorého by stál riadiaci orgán. Tento model samostatných subjektov by oproti súčasnému bol o mnoho efektívnejší a funkčnejší."
O vyjadrenie názoru sme požiadali takisto zástancov súčasnej podoby mesta Vysoké Tatry. "Myšlienku odčlenenia určite odmietam. Štatút mesta pre Lomnicu predstavuje lepšie možnosti v získavaní peňazí. Po druhé, nedôverujem organizátorom petície. Podľa mňa to robia pre svoj osobný prospech a túžbu po moci," vyjadril sa poslanec tatranského mestského zastupiteľstva za volebný obvod Tatranská Lomnica Jozef Grivalský.
Podľa primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša výhody súčasného usporiadania prevyšujú jeho nevýhody. "Nie je tajomstvom, že jeden rok sa viac investuje do jednej mestskej časti, iný rok do druhej. To je ale práve výhoda združovania peňazí, že je možné poskytnúť finančné injekcie." Mokoš vyzdvihol spôsob tvorby rozpočtu mesta, ktorý navrhujú jednotlivo samotné mestské časti prostredníctvom svojich poslancov.
Ďalší poslanec tatranského parlamentu z Tatranskej Lomnice Igor Plučinský v plnej miere rešpektuje právo skupiny občanov predkladať návrhy formou petície. "Doteraz ale títo občania nepovedali, čo ich návrh prinesie a ako chcú dosiahnuť svoje ciele vzhľadom na existujúce legislatívne pravidlá. Je veľmi ľahké povedať, ako niečo zrušiť, oveľa ťažšie je niečo postaviť." Poslanec Plučinský vyslovil želanie, že organizátori petície prídu vysvetliť podrobnosti iniciatívy na pondelkové verejné zhromaždenie občanov Tatranskej Lomnice organizované poslaneckým výborom práve kvôli tejto téme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš