podpísali. Pred rokmi ovdovel. Manželka mu zomrela po chorobe vo veku 46 rokov. Život sa s ním nemaznal. Hoci dnes by si mohol pokojne užívať zaslúžený dôchodok, nie je tomu tak, život mu pripravil nečakané prekvapenie. Hoci sám vychoval deväť detí, na staré kolená sa rozhodol na čas postarať aj o svojich deväť vnúčat, kým sa ich matka nevráti z väzenia.
Jiřího dcéra Viera otehotnela veľmi mladá. Rodila ako 13-ročná. Odvtedy priviedla na svet ďalších osem detí. Najmladšia Zdenka má dnes 7 rokov, najstaršia Vierka má už 16. Zlé sociálne podmienky, život v rómskej komunite v Baníckej štvrti, nezamestnaní rodičia a stály nedostatok peňazí sa podpísali pod súčasný obraz rodiny. Otec deviatich detí prednedávnom skončil vo väzení. Dostal výnimočný trest 23 rokov. O niekoľko mesiacov neskôr za mrežami skončila aj jeho manželka Viera.
„Dcéra najprv dostala podmienku za záškoláctvo detí. Neskôr prišiel čierny odber elektriny a keďže mala podmienku, skončila vo väzení. Dostala šesť mesiacov. Detí mi bolo ľúto. Nechcel som, aby skončili na ulici alebo boli od seba oddelené, tak som sa rozhodol postarať sa o ne, kým dcéru nepustia," vysvetľuje J. Polák, ktorého správa o dcérinom uväznení zastihla na návšteve u jeho syna v Prešove.
Prvou starosťou dôchodcu bolo nájsť domov pre svoje vnúčatá. Hoci patrí k prvým obyvateľom sídliska v Baníckej štvrti, kde prežil so svojou rodinou 36 rokov, z pôvodného bytu musel odísť. Ako vraví, pre zlé medziľudské vzťahy. Nový domov si našiel v susednej bytovke. V prázdnom, doslova zdevastovanom byte zabýval pre začiatok jednu miestnosť. V izbe s rozmermi 3 x 4 metre dnes žije 10 ľudí. „Kúpil som rozťahovaciu posteľ za 4 a pol tisíc korún, aby mali deti kde spať. Chcem však zariadiť aj ostatné izby. Z dôchodku, ktorý dostávam, to však veľmi rýchlo nejde," ponosuje sa. Počas našej návštevy bol doma s tromi vnučkami - najstaršou Vierkou, sedemročná Martinkou a Zdenkou. Vraj sú rady, že sú u dedka. No mama im chýba.
Starý otec vládne nad piatimi dievčatami a štyrmi chlapcami pevnou rukou. „Do školy musia chodiť, nechcem, aby boli záškoláci. No je to ťažké. Spať chodia skoro, aby ráno mohli už o siedmej vstávať. Keď vyjdeme z bytovky, rozpŕchnu sa ako ovce vypustené z košiara. Keď prídu, pýtam sa ich, čo bolo v škole. Bolo mi ľúto nechať ich samé. Vychoval som deväť detí a postarám sa aj o svojich deväť vnúčat," hovorí rázne dôchodca. A hneď si aj posťažuje na nedostatok peňazí. On ako bývalý baník žije z dôchodku 10-tisíc korún. Dnes z toho musí vyžiť 10-členná rodina. Každý mesiac však deti dostávajú lístky na stravu, takže aspoň nehladujú. „Keby som však dostával na deti nejaké peniaze alebo aspoň šeky na oblečenie... Začala sa škola a príde aj zima," povzdychol si.
Podľa Jany Kostanjevcovej z Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR, ak boli deti starému otcovi na základe súdneho rozhodnutia pridelené do náhradnej osobnej starostlivosti, ktorá má prednosť pred inou formou zverenia detí, má nárok na príspevok od štátu. Náhradný rodič má nárok ako oprávnená osoba požiadať o vyplácanie prídavkov na deti. „Keďže nevieme, v akom štádiu je rozhodovanie o zverení detí do náhradnej starostlivosti starému otcovi, odporúčam, aby sa starý otec obrátil na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa trvalého bydliska detí, kde mu poskytnuté odborné poradenstvo a pomoc vo veci sociálnoprávnej ochrany detí," dodala J. Kostanjevcová.
Náhradná osobná starostlivosť (§ 45 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine) je jednou z foriem náhradnej starostlivosti, ktorá dočasne nahrádza osobnú starostlivosť rodičov maloletého dieťaťa. Pri úprave výchovných pomerov dieťaťa sa uprednostňuje prostredie, ktoré je dieťaťu známe a blízke. Takým je rodina príbuzných dieťaťa, ktorí dieťa poznajú a majú k nemu citový vzťah. Umiestnenie u príbuzných preferuje náhradná osobná starostlivosť. Štát podporuje náhradnú starostlivosť o dieťa sociálnymi dávkami, ak náhradnú starostlivosť o dieťa vykonáva osobne na základne rozhodnutia súdu iná fyzická osoba ako rodič. (Zákon č. 627/2005 Z. z. o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa).
Dieťaťu v náhradnej starostlivosti sa poskytuje opakovaný príspevok, ktorý je určený na podporu uspokojovania potrieb dieťaťa, najmä na úhradu nákladov na výživu, výchovu, vzdelávanie a bývanie dieťaťa. Opakovaný príspevok je vo výške 3 490 Sk a vypláca sa vo výške rozdielu medzi príjmom dieťaťa a sumou 3490 Sk. Za príjem dieťaťa sa považuje súdom určené výživné zo strany rodičov. V prípade, že rodičia neplnia riadne vyživovaciu povinnosť voči maloletým deťom, náhradný rodič môže požiadať o náhradné výživné, ktorá sa vypláca vo výške súdom určeného výživného, maximálne vo výške 1,2 násobku životného minima pre nezaopatrené dieťa (suma životného minima pre nezaopatrené dieťa je 2 270 Sk).
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš