rezbára Pavla Šarišského z Janova (okres Prešov). Jeho rezbárske diela krajskému múzeu prepožičala rodina nebohého umelca. Utorkovej vernisáže sa zúčastnila aj vdova po rezbárovi Agnesa Šarišská (na snímke).
"Som veľmi rada, že ani po vyše dvoch rokoch sa na neho nezabúda. Prostredníctvom týchto plastík v ňom stále vidím veľký vzor pracovitosti. Môj manžel bol poľnohospodár. Preto tvoril vždy až večer, po práci. Bol by vyrezával až do rána, keby som ho nebrzdila," povedala pre Korzár A. Šarišská.
Riaditeľka Krajského múzea v Prešove Božena Tomášová na otázku, prečo sa rozhodli zriadiť túto galériu a vystavovať plastiky práve P. Šarišského, uviedla: "Spolupracovať s ním sme začali v roku 2002, keď som nastúpila do funkcie. Ako pracovníci múzea sme pociťovali potrebu väčšej komunikácie s ľuďmi. Preto sme urobili projekt, ktorý opakujeme každé Vianoce, s cieľom priblížiť čo najviac ľudové tradície. Snažili sme sa vytvoriť niečo, čo by ľudí do múzea pritiahlo a zároveň im predstavilo niečo historizujúce, dávno minulé, ale zaujímavé. Vsadili sme na etnografiu a začali spoluprácu s pánom Šarišským."
Veľkorysosťou rodiny Šarišských, ktorá jeho plastiky prepožičala múzeu, sa podarilo vytvoriť pamiatku na jeho prácu a prácu tých, ktorých združoval. Dopĺňaním prác ďalších umelcov plánujú vytvoriť skanzen ľudovej kultúry. "Toto je len začiatok. V spolupráci s mestom chceme napríklad postupne rekonštruovať dedinské obydlie so všetkým, čo k tomu patrí," dodala riaditeľka.
Galériu ľudovej plastiky zriadili v areáli bývalej, v minulom roku zrušenej materskej školy na Ulici Mieru. Diela sú vystavené v záhrade galérie, ale aj v budove na poschodí. Samozrejme, nechýbajú ani diela bývalých Šarišského spolupracovníkov - Jána Bencúra, Mareka Mikluša, Mareka Janiča a Jána Rešovského.
Priestory sú vo vlastníctve mesta Sabinov. Predstavitelia mesta mali po zrušení výstavných priestorov krajského múzea v budove piaristického lýcea veľký záujem na tom, aby múzeum opäť zriadilo svoj kultúrny stánok v meste. Keďže nedošlo k dohode medzi vedením múzea a piaristami o prevádzkovaní stálej expozície v budove lýcea na námestí, primátor v spolupráci s riaditeľkou múzea hľadali iné možnosti na výstavu expozícií múzea. "Našli sme túto budova. Spočiatku mala slúžiť len ako sklad muzeálnych artefaktov. Pracovníci múzea však prišli s návrhom využiť celý areál na prezentáciu ľudového umenia zo šarišského regiónu," uviedol primátor mesta Peter Molčan.
Mesto prenajalo uvoľnené priestory po zrušení materskej škôlky za symbolické nájomné. "Budovu sme plánovali využiť na kultúrne účely a projekt múzea sa nám pozdával. Zriadenie tejto galérie považujeme za ďalší reprezentačný priestor v meste," skonštatoval primátor. Dodal, že mesto naďalej hľadá ďalšie priestory na zriadenie stálej, historickej expozície. Podľa neho v Sabinove ako v okresnom meste chýba takáto kultúrna ustanovizeň financovaná z prostriedkov samosprávneho kraja.
"Som šťastná, že podarilo otvoriť túto galériu ako pobočku Krajského múzea v Prešove. V záhrade plánujeme v budúcnosti organizovať výtvarný plenér, školy sem môžu chodiť na vyučovanie dejepisu, výtvarnej výchovy či literárnej výchovy. Môžu sa tu v lete robiť koncerty či malé divadelné útvary. Toto prostredie je vhodné na všestranné využitie. Urobíme pre to všetko," povedala nám vedúca oddelenia kultúry Prešovského samosprávneho kraja Eva Arvayová.
Galéria ľudovej plastiky bude otvorená okrem pondelka každý pracovný deň od ôsmej do šestnástej hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš