samosprávneho kraja (Z PSK) o zvýšení úhrad za sociálne služby v priemere o 15 percent. Hlavným argumentom sú zvýšené vstupy, a teda náklady jednotlivých zariadení sociálnych služieb.
Pani Irena Koreňová má 63 rokov a žije v Domove sociálnych služieb (DSS) na Volgogradskej ulici v Prešove. "Keď ide bývanie hore o korunu za meter štvorcový, tak to nie je o 15 percent, ale o viac. Ja bývam na izbe sama a budem platiť o 600 korún viac. Plus za opatrovateľské služby byľ som mala platiť o ďalších vyše 200 korún viac," povedala nám pani Koreňová, ktorá ešte nemá papier s presnými číslami, o koľko jej porastú náklady. Vie, že to bude o viac než 370 korún, čo je suma, o ktorú jej narástol dôchodok. "Nepáči sa mi to, ale čo narobím? Ofrfleme to a ideme ďalej," povzdychla si I. Koreňová, ktorá nechce zmeniť DSS za iné zariadenie: "A kde mám ísť?"
Podľa slov riaditeľky DSS Ivety Nemčíkovej sú klienti domova informovaní o zmenách, aj sa sami na ne pýtali. "Majú prehľad. Nie sú tu izolovaní, chodia aj do mesta, vedia, že všetko je drahšie, náklady idú hore," uviedla riaditeľka, ktorej sa klienti pýtajú, o koľko zaplatia viac. Zatiaľ nijaké negatívne reakcie nezaznamenala, tie však podľa jej slov môžu prísť po doručení nových výmerov. Nepredpokladá však, že by niekto z dôvodu vyšších poplatkov chcel zariadenie opustiť.
Poslankyňa Z PSK Anna Aftanasová, ktorá je predsedníčkou sociálnej komisie, konštatovala, že materiál bol predložený celkom štyri razy. V pripomienkovom konaní reagovali dva subjekty. Jeden nemal výhrady a druhá pripomienka sa týkala práve jednoposteľových izieb, ktorých obyvatelia platia podľa nariadenia viac (podľa metrov štvorcových). "Pripomienka nebola akceptovaná z dôvodu, že občania, ktorý bývajú sami majú vyššiu kvalitu bývania než tí, čo sú v izbe štyria či ôsmi," uviedla A. Aftanasová, pričom podotkla, že teda nehralo rolu, že ona ako predsedníčka je zo Starej Ľubovne a táto pripomienka prišla práve zo zariadenia z tohto mesta. Predsedníčka komisie povedala, že zvýšenie poplatkov už bolo nevyhnutné a nemá informácie, že by pre to niektorí klienti opustili zariadenia sociálnych služieb. "Budeme trvať na tom, aby sa zvýšila kvalita poskytovaných služieb," zdôraznila Anna Aftanasová. Ako dodala, náklady na jedného klienta sa v zariadeniach pohybujú mesačne od 14 490 do 25 560 korún. Celková výška úhrady stúpla v priemere na dospelého klienta z 3 675 na 4 226 Sk a u dieťaťa z 2 003 na 2 303 Sk.
Priemerný zostatok dôchodku je 1 983 Sk. Toto číslo nesmie byť nižšie je 20 percent životného minima. "Dôsledne sme dbali na to, aby klientom ostala určitá suma na uspokojenie svojich osobných potrieb," zvýraznila poverená riadením sociálneho odboru Jana Richmanová. "Robili sme hĺbkovú analýzu, z ktorej vyplýva, že po schválenom 15-percentnom navýšení sa poplatky zvýšia o 300 až 700 korún," dodala J. Richmanová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš