Slúžia na odkalovanie vody po poruchách. Odkaliť znamená vypustiť zmútenú, znečistenú vodu. Koľko jej musia odpustiť záleží od stavu potrubia a vzdialenosti úseku kde vznikla porucha od hydrantu. Technický stav hydrantov na Hlavnej ulici včera kontrolovali vodárne spoločne s mestom Prešov a Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Prešove. Hydranty na Hlavnej totiž slúžia aj hasičom pri hasení požiarov v centre mesta.
Hasiči hydrant na Hlavnej ulici už raz využili, bolo to pred rokom, keď horelo v predajni Elektro. Ak hasiči hydrant použijú, sú to povinní vodárňam nahlásiť. Tiež musia oznámiť, koľko vody odčerpali. Treba za ňu aj zaplatiť. Kubík vody s DPH stojí zhruba 30 korún. "Sú požiare, pri ktorých treba použiť 15-tisíc litrov vody, pri hasení rodinného domu je to aj viacej. Záleží to od veľkosti požiaru," uviedol zisťovateľ príčin požiarov OR HaZZ Patrik Pulščák.
Počas včerajšej kontroly zistili, ako uviedol hovorca mestského úradu Michal Kaliňák, že na hydrantoch na Hlavnej ulici nie sú žiadne technické závady. Aj keď hydrant pri dome číslo 18 dokázali vodári spustiť so značným úsilím.
V Prešove sú však celé obvody, kde podzemné hydranty nie sú, ide o sídliská Sekčov a Šváby. Požiarna voda je na týchto sídliskách zavedená do každého bloku a hydranty sú na jednotlivých poschodiach. Technický stav hydrantov v blokoch má na starosti správca bytového domu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš