investíciami do propagácie, účasťou na veľtrhoch cestovného ruchu a, samozrejme, bohatou ponukou.
"Najväčší záujem je o prírodné pamiatky, národné parky, dokonca o Slovenský raj prejavilo záujem rovnaký počet turistov ako o Tatranský národný park, ktorý kedysi výrazne dominoval. Turistov, ktorí nás navštívili po prvýkrát, lákajú najmä jaskyne, ale nenechajú si ujsť ani kultúrne pamiatky ako napríklad kostoly, v tomto smere vedie historická Spišská Sobota," uviedla Marta Kurpášová z Mestského informačného centra v Poprade. Domáci si pochvaľujú aj predĺženie pobytov zahraničných návštevníkov, ktorí si v minulosti vyčleňovali na podtatranský región maximálne dva až tri dni zo svojej dovolenky.
Návrat českej klientely evidujú takmer vo všetkých podtatranských mestách. "Výrazne stúpol aj počet poľských návštevníkov. Lákadlá regiónu začínajú objavovať Španieli a Francúzi, do Popradu zavítali aj Holanďania a Belgičania," doplnila národnostné turistické spektrum Kurpášová.
Ani podtatranské hrady nezostali v návštevnosti pozadu. "Narátali sme o vyše 4-tisíc turistov viac než minulého roku, čo znamená vyše 67-tisícovú návštevnosť. Viac ľudí ocenilo jedinečnosť skanzenu a do Červeného Kláštora zavítalo vyše 40-tisíc turistov," prezradil priaznivú štatistiku pomocník správcu hradu Ľubovňa František Sás. Hrad Ľubovňa zaujímal najviac Poliakov, ktorí tvorili až polovicu všetkých turistov, zvyšok vyplnili domáci, Maďari, Rusi a Ukrajinci. Staroľubovniansky okres doplnil ponuku o netradičné turistické lákadlo - historický vojenský tábor, ktoré je stredoeurópskou raritou. "Jeho návštevnosť sa nedá presne vyčísliť, keďže vstup je voľný. Denne sa v ňom v priemere premelie 150 návštevníkov a viac, ubytovacie kapacity boli od polovice júna do konca augusta vyťažené na 55 percent," povedala Daniela Sroková z mestskej spoločnosti Marmon, zameranej na rozvoj cestovného ruchu. Najväčším magnetom Domu ľubovnianskeho mešťana bola možnosť vyraziť si ľubovniansky zlatý.
Kežmarský hrad zarobil vďaka zvýšenému záujmu o 180-tisíc korún viac, než pred rokom. "Možno preto, že sme osadili propagačno-dopravné značenie k cestám, nakoľko náš hrad nie je ako väčšina ostatných na kopci, a preto hneď neupúta oko návštevníka," povedala riaditeľka kežmarského múzea Erika Fintulová. Záujem turistov neodradilo ani mierne zvýšenie vstupného. "Na budúci rok už nechceme dvíhať cenu vstupenky, aj keď si uvedomujeme, že v zahraničí za podobné služby pýtajú dvoj- až trojnásobok. Nechceme ani diskriminovať zahraničných turistov odlišnou výškou vstupného," uviedla E. Fintulová.
V Spišskej Belej videli počas hlavnej sezóny aj Japoncov, Indov, či Brazílčanov. "Mali sme aj takých turistov, ktorí nás počas sezóny stihli navštíviť dvakrát," prezradila Eva Ďurišová z Regionálneho turistického informačného centra v Spišskej Belej.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš