rýchlorastúcu vŕbu. Tá sa po vyrastení a spracovaní používa ako súčasť biomasy na náhradu plynového paliva v kotolniach.
Mlynickí roľníci nasadili špeciálnu odrodu zo Švédska. "Táto vŕba oproti bežnej rastie oveľa rýchlejšie. Žatva, teda odrezky sa kosia strojom každý rok. Rastlina ostáva produktívna dvadsať až tridsať rokov," vysvetlil predseda mlynického roľníckeho družstva Ľudovít Dorko (na snímke). Podľa predsedu Dorka, táto na Slovensku zatiaľ netradičná plodina, ponúka poľnohospodárstvom jednu veľkú výhodu: "Vŕba vyžaduje najviac práce práve v posezónnom období, keď poľnohospodári už majú najviac povinností za sebou. Takto podniky môžu zamestnať ľudí, kedy nie je veľa roboty." Lokalita na pestovanie vŕby vyžaduje ročné zrážky okolo 600 milimetrov a viac. Toto číslo podtatranský región s rezervou spĺňa.
Radoví zamestnanci družstva najskôr pristupovali k novinke s malou nedôverou. "Čudovali sa, že majú sadiť vŕbu, pretože predtým ju s polí odstraňovali ako burinu. Teraz už prijímajú túto rastlinu pozitívne," ozrejmil predseda Dorko.
Podľa riaditeľa bytového podniku v meste Vysoké Tatry Jozefa Kručaya je postupné zvyšovanie kúrenia biomasou spôsobom, ako splniť náročné kritériá Kjótskeho protokolu. "V Tatrách máme na kúrenie biomasou uspôsobené už štyri kotolne. S projektom sme začali ešte pred vetrovou kalamitou," upresnil J. Kručay, podľa ktorého je energetická vŕba vhodným druhom biomasy. "Z poľnohospodárskych plodín ako pre nás zaujímavé možno spomenúť aj trojmetrové obilniny, ktoré sa kosia práve pre tento účel."
Energetického experta a riaditeľa Mestského podniku bytového hospodárstva mesta Kežmarok Mariána Bešeneja sme požiadali o porovnanie výhod a nevýhod najpoužívanejšieho vykurovania plynom a nastupujúcej biomasy. "Výhodu biomasy vidím v cene, tá je približne o tretinu až polovicu lacnejšia. S rastúcimi cenami ropy a tým aj zemného plynu táto výhoda môže rásť." M. Bešeneja prináša biomasa v porovnaní s plynom niekoľko nevýhod. "Kotolňa musí disponovať veľkým skladovacím priestorom pre palivo, z toho dôvodu sa takéto kotolne hodia na okraje miest a nie do centier. ďalej takáto kotolňa vyžaduje stálu obsluhu, obstarávacia cena kotla na biomasu oproti plynovému je dvakrát väčšia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš