nad morom absolvovali pred niekoľkými dňami takmer dve stovky ľudí z okolitých dedín, predovšetkým z Dúbravy na spišskej strane pohoria.
Akciu vymysleli pred dvomi rokmi muži, pracujúci v okolitých lesoch. Napovedá tomu aj nápis na vyše dvojmetrovom kríži na vrchole: "Dali postaviť drevorubači z Braniska."
„Toto miesto bolo vďaka nádhernému výhľadu už dávnejšie obľúbeným cieľom výletov. My, ktorí robíme v lesoch pod vrcholom, sme, prirodzene, hore tiež chodili," hovorí duša organizačného tímu Dušan Olekšák. „Bol tu vyznačený triangulačný bod, turisti sem umiestnili aj schránku s vrcholovou knihou. Ale žiaden náboženský motív - ten nám chýbal. Tak sme tu v roku 2004 postavili kríž."
Stalo sa tak jedenásteho septembra, iba pár dní pred cirkevným sviatkom Povýšenia svätého kríža. Osadenie nového kresťanského symbolu spojili s jeho požehnaním a svätou omšou, čím začali novú tradíciu. „Vždy sa tu snažíme zísť niekedy okolo tohto sviatku, samozrejme to závisí aj od počasia," vysvetľuje Dušan Olekšák. „Vlani napríklad na prvý stanovený termín pršalo, tak sme to museli o týždeň preložiť. Teraz našťastie počasie vyšlo na prvý šup. O tom, že sa rodí pekná tradícia, svedčí aj narastajúci počet účastníkov. Na prvej svätej omši nás tam bolo tridsať, vlani už okolo sto, teraz do dvesto. Aspoň tak sme to odhadli podľa rozdaných porcií guláša."
Lesníci ho varili celé dopoludnie v dvoch veľkých kotloch nad nefalšovaným prírodným ohňom pri poľovníckej chate Simona, tak na polhodinku cesty pod Smrekovicou. Vlastným generátorom zabezpečili tiež elektrický prúd na vrchole, vďaka čomu bola slávnosť komfortne ozvučená a spev mohla sprevádzať hra elektronického organu. „Hlavným cieľom celého podujatia bolo poďakovať Pánu Bohu za ochranu a poprosiť o ďalšiu pomoc pri neraz nebezpečnej práci v lese," povedal celebrant tohtoročnej svätej omše Pavol Palša, správca farnosti Lipovce, ktorý bol aj pri posviacke kríža v roku 2004.
„Z troch partií, ktoré robia v horách na Branisku, sme dnes boli my Dúbravčania komplet, Lipovčania tiež. Zo Širokého prišli zo štvorčlennej partie dvaja," vyratúva na dôkaz vzťahu lesákov k miestu Dušan Olekšák. Ďalšími účastníkmi akcie boli ich rodinní príslušníci či známi, ale našli sa aj viacerí, ktorí na omšu na vrchole narazili ako turisti. Odmenou bola popri duchovných hodoch (svätej omši predchádzala krížová cesta a bola aj možnosť vyspovedať sa) prírodná scenéria so Spišským hradom v hračkárskej veľkosti kdesi pri nohách, ale aj huby, čučoriedkyy...
„Sám mám k prírode veľmi pozitívny vzťah, aj preto som pozvanie na túto slávnosť rád prijal," priznal Pavol Palša, ktorý pri neformálnom poďakovaní na záver slávnosti zamyslene dodal: „Vyššie som svätú omšu veru zatiaľ v živote neslúžil."
Autor: myd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš