svojom pracovisku v Starej Lesnej svojich kolegov zo strednej Európy a USA. Cieľom stretnutia bola výmena skúseností a poznatkov z výskumu slnečných erupcií.
Dôležitosť skúmania slnečných erupcií vyplýva z ich priameho dosahu na fungovanie leteckej dopravy, telekomunikačných družíc a distribúciu elektrickej energie. „Konferencia bola zvolaná preto, aby sme vedeli lepšie posúdiť, ktoré slnečné výbuchy majú také dôsledky, že ovplyvňujú zem a ako sa tieto dôsledky šíria od Slnka smerom do priestoru zeme," vysvetlil pracovník AÚ SAV v Tatranskej Lomnici Ján Rybák.
Podľa J. Rybáka veľkej skupine vedcov to najlepšie myslí: „S komunikáciou cez internet sa to nedá porovnať. Na diskusiu tu boli vytvorené výborné podmienky. Konferencie sú jedným s najlepších spôsobov, ako investovať do vedy." Podľa slov Rybákovho kolegu Petra Gömöryho v týchto prípadoch v žiadnom prípade nejde o formálne spoločenské stretnutia: „Títo ľudia sú tak zaneprázdnení, že na také niečo by nemali čas."
Ďalším, pre tatranských slnečných vedcov pozitívnym výstupom stretnutia je začatie spolupráce na spoločnom vedeckom výskume s Americkou národnou vedeckou agentúrou. „Veci sú už dohodnuté. Dúfam, že všetko dobre dopadne," povedal J. Rybák, pričom ocenil skutočnosť, že Američania na projekt prispejú aj finančnými prostriedkami.
Rozvíjajúcu sa americko-slovenskú spoluprácu prišiel na stretnutie do Starej Lesnej podporiť americký veľvyslanec v SR Rodolphe Vallee. „Doteraz som o Slnku vedel hlavne to, že ráno vychádza a večer zapadá. Jedny z najzaujímavejších vecí, ktoré som sa na raňajkách s astronómami naučil, je ako veľmi tieto slnečné deje môžu ovplyvňovať družice a satelity a ako výskum môže prispieť k včasnému varovaniu a ich ochrane."
Jednou z priorít pripravovaného americko-slovenského projektu projektu bude zapojenie mladých vedcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš