ako postupovať. Potom Technické služby mesta Prešov rozmiestnili 1100-litrové kontajnery na papier, plasty a sklo a kovové obaly. Do rodinných domov zase rozniesli vrecia. Celé sa to robí na etapy. Do konca roka ešte musia technické služby stihnúť tri lokality rodinných domov, kde vrecia na separovaný odpad nemajú.
So samotnou separáciou začali pred dvoma mesiacmi. Referentka technických služieb Ingrid Halžová uviedla, že Prešovčania sú pri separovaní disciplinovaní: „Robia ju v rodinných domoch, aj v bytovkách."
Vyseparovaný odpad sa potom vyváža na separačný dvor technických služieb na Jesennej ulici, kde majú dve separačné linky. Tieto vytriedený odpad zlisujú do balíkov. Balík, ktorý vzíde z plnoautomatického separačného lisu, váži 300 kilogramov. Moderný lis zvládne zlisovať raz toľko odpadu, ako ten starý, ktorý už pre potreby Prešova nestačil. Jeho kapacita je taká, že zatiaľ ani nejde naplno. Balíky zlisovaného odpadu si potom odvezú odberatelia, ktorí ho ďalej zhodnocujú.
Počas našej návštevy na separačnom dvore na Jesennej ulici do lisu vkladali papier a zároveň triedili plastové fľaše. „Každý kontajner je síce označený, my však odpad musíme ešte raz pretriediť, až tak ho lisujeme. Stáva sa totiž, že ľudia medzi plasty ľudia nahádžu aj plechové konzervy," posťažoval sa pracovník od separačného lisu Slavomír Pribilovič.
„Povinnosť separovať vyplýva zo zákona," povedal riaditeľ technických služieb Anton Balčák (na snímke). Triedením sa znižujú náklady na odpad: „Separácia síce ešte nie je návratná, ale už v tomto roku predpokladáme, že ňou získame 250-tisíc korún. V cieľovom roku 2010 by mali náklady na ňu zísť na nulu."
Pri triedení odpadu ideálny stav v meste ešte dlho nebude: „Máme pripravenú štúdiu na stanovištia kontajnerov. Doteraz sme ich zriadili 150, čo znamená 500 kontajnerov." Na otázku, či sa kontajnery so separovaným odpadom nevykrádajú, Balčák pritakal. Deje sa tak, najmä ak ide o papier: „Ale tento odpad sa už nedostane na skládku, ale odnesie sa do zberných surovín, alebo k nám na separačný dvor. Ceny papiera však tak klesli, že pre takýchto zberateľov z toho nie je veľký finančný efekt."
Mesto Prešov v spolupráci s mestom Veľký Šariš vytvorilo združenie Lapanč, ktoré spoločne vybuduje separačný dvor: „Existujú už podklady pre územné rozhodnutie. Investícia to bude veľká, okolo 80 miliónov korún. Všetky naše stroje potom prenesieme tam." Separačná hala by mohla stáť do dvoch rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš