prístupu humanitárnych organizácií k obyvateľom Sudánu. Výzvu chcú adresovať prezidentovi Sudánu Umarovi Hassanovi Ahmad Al-Bashirovi, ktorý dlhodobo odmieta pomoc obyvateľom trpiacim hladom a chorobami pod vplyvom vojnového konfliktu.
Ako nám povedal vedúci prešovskej skupiny Ľubomír Matej (na snímke vpravo), oslovili aj viacerých politikov, či samosprávnych funkcionárov. "Výzvu podpisom podporil aj primátor Prešova Milan Benč, čo pre nás znamená, že vyjadril názor i za obyvateľov tohto mesta," poznamenal.
V skupine sú zväčša študenti a tak sa pohybujú aj na kultúrnych podujatiach. Naposledy nazbierali množstvo podpisov na prešovskom koncerte skupiny I.M.T. Smile a Desmod. Zaujímalo nás, čo s hárkami urobia. "Pošleme ich prezidentovi Sudánu. Ide nám o to, aby dostal čo najviac podnetov zo všetkých krajín, pocítil tlak sveta a prijal humanitárnu pomoc. Vyzývame ho, aby podnikol efektívne kroky na zabránenie ďalších nájazdov Džandžavídov do susedného Čadu, zabezpečil odzbrojovanie v súlade so záväzkami z Darfúrskej mierovej dohody a súhlasil s premiestnením mierových síl OSN v Darfúre," konkretizoval obsah výzvy Ľ. Matej.
Mimochodom, kampaň na celom svete prebieha už druhý mesiac. Aktivisti z Amnesty International sa zhromaždili aj pred Ministerstvom zahraničných vecí SR a oslovili ministra Igora Kubiša. Slovensko je totiž nestálym členom Bezpečnostnej rady (BR) OSN. Vyzvali ministra, aby sa zasadil za prijatie Rezolúcie o rozmiestnení jednotiek OSN v Sudáne. "Bezpečnostná rada OSN koncom augusta prijala Rezolúciu, ktorá je pre sudánsku vládu právne záväzná. Vnikol tak mandát na rozmiestnenie jednotiek OSN - UNMIS. Majú mať okolo 17 300 osôb, teda vojakov aj civilného personálu, pričom majú byť rozmiestnené najneskôr od 1. októbra. Ich úlohou je tiež prevziať velenie od Africkej únie AMIS do konca roka. UNMIS majú mandát, aby použili všetky opatrenia na ochranu civilistov pred vojenskými útokmi," pripomenul výsledok rozhodnutia Ľ. Matej.
Neskrýval, že aktivisti Amnesty International to považujú za isté zadosťučinenie, ku ktorému prispeli aj zbieraním podporných hlasov na Slovensku. Plánujú ďalej monitorovať, ako sudánska vláda zareaguje na Rezolúciu OSN.
Pripomíname, že bezmocní obyvatelia Sudánu, najmä regiónu Darfúr, už tri roky čelia vojnovému konfliktu. Situácia je katastrofická po tom, čo jednotky Džandžavídov (v preklade Zbrane na chrbte koňa) od roku 2003 útočia na civilistov, vraždia ich, okrádajú o dobytok, znásilňujú ženy a dievčatá. Sudánska vláda ich útoky netrestá, ale údajne Džandžavídov skryto podporuje. V posledných mesiacoch sa konflikt rozšíril aj do susedného Čadu. Zomreli už tisícky civilistov, dva milióny ľudí opustilo svoje domovy, sú na úteku a trpia hladom. Vojnový konflikt má niekoľko aspektov. Medzi nimi dominuje najmä boj o moc a kontrolu územia, kde žijú Sudánčania, aby si ich pôdu a dobytok mohli rozdeliť noví „vlastníci".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš