cenu v rozpätí od 7 do 8,50 Sk za kilogram, v predajniach zákazník zaplatí za kilo 13 až 18 korún. Prané zemiaky sú ešte drahšie. V novoveských supermarketoch včera predávali kilo zemiakov za 15,90 Sk. Kilogram balených zemiakov v Hypernove stál 22,90, dvojkilové balenie slovenských zemiakov predávali v Kauflande za 34,90 Sk.
„Cenová úroveň tejto komodity nie je od vstupu do Európskej únie slovenskou záležitosťou, ale odvíja sa od situácie na európskom trhu. Výmery v celej Európe klesajú a ceny pre spotrebiteľa rastú," objasňuje situáciu predseda Zemiakarskeho zväzu Viliam Bezák. Vlaňajšok bol podľa jeho slov výnimkou, na náš trh sa doviezlo množstvo zemiakov z Čiech, kde bola nadúroda. „Tým pádom sa aj ceny na našom trhu znížili, no bol to len prechodný jav. Dnes sú dvojnásobne vyššie ako vlani. Nedomnievame sa, že dôjde k ešte vyššiemu nárastu, skôr očakávam mierny pokles cien v súvislosti s jesenným vyorávaním, ktoré začína práve teraz," dodáva V. Bezák.
Aj Ing. Michal Kiššák z Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Spišskej Novej Vsi predpokladá, že cena zemiakov na zimné uskladnenie klesne. „V súčasnosti družstvá predávajú zemiaky svojim odberateľom za cenu 8 až 9 korún za kilogram bez DPH. Nie je to cena za zimné obdobie, domnievam sa, že tá bude nižšia. Všetko záleží od toho, akú cenu určia pestovatelia v Čechách a Poľsku," tvrdí M. Kiššák.
K najväčším pestovateľom zemiakov v okrese Spišská Nová Ves patrí poľnohospodárske družstvo v Odoríne. Jeho predseda Ján Koňak informoval, že len včera začali s vyorávaním zemiakov a hovoriť o ich cene je priskoro. „Ceny stanovíme podľa toho, aká bude úroda," dodal J. Koňak. Súkromne hospodáriaci roľníci už dnes núkajú zemiaky na zimu za cenu pohybujúcu sa okolo 10 korún za kilogram. Na rozdiel od obchodov sa dá o cene jednať.
KORZÁR zisťoval medzi Spišiakmi, čo hovoria na vysoké ceny zemiakov. „Také drahé gruľe ja nepamätám. Nebudem ich kupovať, kým nebude nejaká akcia a kým nebudú lacnejšie. Máme záhradku, pár vedier sme už vykopali a to nám s manželom zatiaľ stačí," hovorí dôchodkyňa Mária Kleinová z Iliašoviec.
Ani Peter Rovder z Úlože netají rozhorčenie: „Prišli sme do supermarketu urobiť väčší nákup, ale zemiaky sme nekúpili. Sú drahé, radšej si kúpime na družstve. Kedysi boli zemiaky na Spiši za pár korún, bol to náš druhý chlieb. Dnes sú cestoviny lacnejšie, ale dáte si rezeň s cestovinami? Zemiaky sú zemiaky."
Éra pestovania zemiakov na Spiši končí
Veľkopestovatelia zemiakov v spišskom regióne každý rok znižujú výmery zemiačnísk. Pred desaťročím sa pohybovali okolo 3500 hektárov (údaj je za okresy Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica). V roku 2004 sa zemiaky pestovali na výmere 800 hektárov, o rok neskôr klesli pestovateľské plochy na 420 hektárov a v tomto roku zasadili družstevníci a súkromne hospodáriaci roľníci zemiaky len na 220 hektároch.
„Dá sa povedať, že zemiaky sme na Spiši ukončili a nahrádzame ich repkou olejnou," konštatuje Ing. Michal Kiššák. Podľa jeho slov prináša pestovanie repky poľnohospodárom vyšší ekonomický profit a nevyžaduje si náklady na stráženie polí ako zemiaky, ktoré boli každoročne atakované skupinovými nájazdmi zlodejov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš