Na Zaježovej búrali predsudky
V krásnom prírodnom prostredí dedinky Zaježová pri Zvolene sa v lete konal integračný letný tábor s názvom "Metamorfózy". Prečo "Metamorfózy"? Celý program bol postavený na metamorfózach, teda premenách. Premenách v nazeraní jeden na druhého. Deti sa zážitkovou formou museli popasovať s tematickými úlohami, ktoré sa každý deň menili. Na rôzne témy si účastníci tábora pripravovali vždy nové kostýmy. Jeden deň prišli ako putujúci mnísi, druhý ako umelci, ďalší deň ako starovekí Gréci a dokonca sa raz preobliekli aj do kostýmov kráľa Svätopluka a jeho troch synov.
Úlohy boli zadávané v skupinách. Vytvárali sa zmiešané skupiny a zadávané úlohy mali súťažný charakter. Prostredníctvom týchto aktivít sa mládež z dvoch odlišných kultúr a ak chcete, odlišnej farby pleti, mohla bližšie spoznať. Často boli deti postavené pred úlohy, kde vnútorne, ale aj navonok, museli zodpovedať aj otázky ich vnútorného postoja k ľuďom, ktorí zdanlivo žijú odlišne alebo vyzerajú odlišne. Potvrdilo sa, že deti aj keď pre mnohých v práve pubertálnom, a teda problematickom veku, si vedia nájsť k sebe cestu a nepodliehajú ešte hlbokým tlakom okolia. Okolia, ktoré, žiaľ, na Slovensku stále žije v zaužívanom zjednodušenom spôsobe uvažovania a posudzovania ľudí z iných kultúr a odlišnej farby pleti.
Už na úplnom začiatku sa našli odvážlivci medzi rómskymi aj nerómskymi mladými, ktorí nemali problém nadviazať prvý kontakt bez akýchkoľvek ostychov a predsudkov. Keďže sa predtým nikdy nevideli, ich zvedavosť pracovala na plné obrátky. Získavali o sebe základné informácie, ktoré ich postupne zbližovali. Objavili sa aj také situácie, kde museli zasiahnuť aj lektori. Jeden konflikt vznikol napríklad medzi dvoma Nerómami z jednoduchého dôvodu, že niektoré nerómske deti sa podstatne zblížili s rómskymi deťmi a trávili s nimi viac času, než so svojou pôvodnou partiou. Nakoniec si to však chalani vysvetlili a s takýmto problémom sme sa do konca tábora viac nestretli.
Boli chvíle, keď deti prekračovali prah dovtedajšieho spôsobu myslenia a začali sa jeden na druhého pozerať ináč. Každý večer sme mali besiedku, keď mali deti a lektori možnosť vyjadriť sa, čo sa im na tábore páči, čo nie a prípadne čo by chceli zmeniť. Nosnou témou diskusií boli predsudky voči sebe navzájom kvôli odlišnej farbe pleti a kultúre. Pri tejto téme sme počuli rôzne názory z obidvoch strán, ale čo nás najviac prekvapilo, bola úprimnosť a odvaha účastníkov. Napríklad Majka sa pred všetkými vyjadrila, že je prekvapená skúsenosťou, ktorú v tomto tábore nadobudla a že sa musí v súvislosti s nazeraním na Rómov "nad sebou zamyslieť". Osobne ma jej vyjadrenie prekvapilo a zároveň aj potešilo. Uvedomil som si, že už v tomto veku deti začínajú prijímať zjednodušené názory svojho okolia často aj napriek tomu, že so stretnutiami s Rómami nemajú žiadnu alebo dokonca lepšiu skúsenosť, než im hovoria starší ľudia okolo nich. Majka si to uvedomila a našla v sebe odvahu vyjadriť vážnosť situácie a odhodlanie urobiť dôležitý krok k odbúraniu predsudkov nielen voči odlišnému etniku, ale aj voči sebe samej.
Pozitívny priebeh tábora a vzájomné spolužitie vyjadrili dve nerómske dievčatá slovami: "Medzi Rómami som si našla veľa kamarátov a dúfam, že aj po tábore sa budeme stretávať", alebo: "Ďakujem, že som sa mohla zúčastniť takého nebezpečne dobrého tábora. Spoznala som tu perfektných ľudí." Podľa viacerých vyjadrení od účastníkov by uvítali ešte jeden takýto tábor aj na budúci rok, keďže ako to býva na všetkých letných táboroch detí v tomto veku, nechýbali ani na tomto prvé letné lásky, ktoré by sa rady stretli aj o rok.
Mgr. Rudolf Pohlodko, Stará Tehelňa, Prešov
(Autor pracuje v projekte Program integrácie Rómov ako regionálny PR manažér)
Pisáreň/Prešov/2-kapsa-zajezova POH
Foto: autor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš