Blaškovana úbytok žiakov zaznamenali aj na obchodnej akadémii (OA) aj na strednom odbornom učilišti (SOU). Práve tie v súčasnosti tvoria Spojenú školu v Prakovciach.
"Jednoducho viacej žiakov odišlo, ako nastúpilo. Museli sme zrušiť aj jednu triedu a ovplyvnilo to aj prepúšťanie. Prepustili sme 8 ľudí. Išlo nielen o učiteľov, ale aj majstrov odborných predmetov," priblížil J. Blaškovan. Ako zdôraznil, s prepustenými zamestnancami však počítajú do budúcnosti. Spojená škola sa rozšíri o ďalšiu organizačnú zložku. Ňou bude Učilište v Prakovciach. Ako pre KORZÁR potvrdil J. Blaškovan, poslanci Košického samosprávneho kraja už dali zelenú návrhu zaradenia Učilišťa Prakovce do siete škôl a školských zariadení Ministerstva školstva SR (MŠ SR) od budúceho školského roka. Samotnému zaradeniu učilišťa do siete škôl chýba už len schválenie na MŠ SR.
Ako zdôraznil J. Blaškovan, otvorenie prakovského učilišťa si vyžiadala aktuálna situácia v tejto časti gelnického regiónu. "Žiaci, ktorí ukončia základnú školu v riadnom 9. ročníku môžu študovať na našom SOU. Niektorí však ukončia štúdium v 7. či 8. ročníku a nemajú tak možnosť pokračovať v štúdiu na žiadnej škole v mikroregióne. Najbližšie ďalšie vzdelávanie poskytujú Učilište stavebné v Košiciach a Učilište poľnohospodárske Košice - Barca. Preto sme sa rozhodli výjsť v ústrety týmto žiakom aj ich rodičom a otvoriť učilište tu u nás. Umožníme tak ďalšie vzdelávanie detí zo znevýhodnených a sociálne slabších rodín," priblížil J. Blaškovan. V novom učilišti plánujú otvoriť dva odbory - lesná výroba a spracovanie dreva. V dvoch triedach po 24 žiakov. Podľa slov J. Blaškovana k nim pribudne aj ďalší 2-ročný študijný odbor pre dievčatá - praktická žena.
V tomto školskom roku do lavíc prakovskej strednej školy zasadlo 320 žiakov. Z toho 110 na OA a 210 na SOU. "V tomto školskom roku sme otvorili nový odbor na SOU. Odbor autoopravár so zameraním na mechaniku. Boli sme aj úspešní pri získaní 1,9 milióna korún z Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny na projekt, ktorý odštartujeme v októbri. Ide o zaškoľovanie detí s neukončenou základnou školou. Počas roka sa budú učiť práci s drevom a jeho spracovanie. Po ukončení získajú certifikát," dodal J. Blaškovan.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš