kalamita. Materiál, ktorý hodnotí spracovanie kalamity ako uspokojivé, včera vzala na vedomie Národná rada (NR) SR.
Kalamita je podľa materiálu na prevažnej časti územia spracovaná s výnimkou najneprístupnejších lokalít a území, kde to nepovolila štátna správa životného prostredia. Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa v správe o priebehu odstraňovania následkov živelnej pohromy a o postupe prác pri obnove území postihnutých živelnou pohromou konštatuje, že potenciálnym najväčším rizikom v nasledujúcom období je premnoženie podkôrneho hmyzu a vznik lesných požiarov.
Lesníkom za vykonanú prácu, keď bola kalamita "spracovaná perfektne", poďakoval v parlamente aj bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Kritizoval naopak ochranárske skupiny za nekompetentné vyjadrenia.
Na postihnutom území bolo podľa správy do včera spracovaných celkovo 4,983 milióna kubických metrov kalamitnej hmoty, z toho v štátnom sektore 3,819 milióna m3 (93 %) a v neštátnom sektore 1,164 milióna m3 (88 %). Drevná hmota má zabezpečený odbyt priebežne. Kalamitou postihnuté územia sa obnovujú a zalesňujú. Na území Tatranského národného parku (TANAP) z celkovej uvoľnenej plochy 8 200 hektárov (ha) očistili 4 338 ha okrem porastov, kde je na základe rozhodnutia ochranárov potrebné ponechať 10 až 30 % kalamitnej hmoty. Obnova lesa sa uskutočnila na 678 ha, z toho bolo umelo zalesnených 582 ha a prirodzená obnova predstavuje 97 ha.
Keďže do konca roku 2005 bola spracovaná väčšina drevnej hmoty, podstatne sa znížilo riziko vzniku podkôrnikovej kalamity. Podľa prognózy vývoja podkôrneho hmyzu budú najviac ohrozené najmä porastové steny do hĺbky 50 metrov na východe kalamitného územia, kde sú porasty silne preriedené, a všetky územia s piatym stupňom ochrany a ich okolie, kde nebol daný súhlas na spracovanie kalamity. Tie sa v závislosti od intenzity obsadenia kmeňov podkôrnym hmyzom môžu stať primárnymi ohniskami premnoženia. Najväčšie problémy s podkôrnikmi možno očakávať v oblastiach, kde sa ešte nespracovala kalamita z novembra 2004 (TANAP, NAPANT, NPR Fabova Hoľa).
Zvlášť kritická situácia je podľa materiálu vo Vysokých Tatrách. Celkovo možno hodnotiť stav populácie najmä lykožrúta smrekového ako alarmujúci. Odchyty na jeden lapač vzrástli približne o 300 % oproti roku 2005. Dlhotrvajúca zima, vlhké a chladné jarné obdobie začiatkom roka 2006 eliminovali riziko vzniku požiarov, čo sa odzrkadlilo na početnosti a následných škodách. Ohrozenie kalamitných plôch ale zostáva stále vysoké. Okrem suchej biomasy nachádzajúcej sa na lokalitách bude sa zvyšovať riziko vzniku požiarov zaburinením uvoľnených plôch najmä v jarných mesiacoch nasledujúcich rokov, keď suchá vegetácia po zimnom období je vysoko zápalná, čo platí aj pre tento rok, ak by leto a jeseň boli extrémne suché. Jureňa spolu s ministrom životného prostredia Jaroslavom Izákom chcú doriešiť postup likvidácie kalamitného dreva, ktoré nie je administratívne spracované, na výjazde priamo vo Vysokých Tatrách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš