dalo. Ako vraví starosta Ladislav Jambrich, pohromou nie sú ani jarné, ani jesenné dažde, ale Medardova kvapka. Na štrkopieskovom podloží sa veľký príval vody z rieky, okolitých lesov aj nepokosených lúk jednoducho neudrží.
"Na jar v roku 2004 nám voda poškodila len jeden dom, po jesenných búrkach to už boli tri domy a rozbité cesty a tento rok to bola hotová katastrofa, s ktorou sa stále pasujeme. Niektorí ľudia majú aj napriek horúcemu letu v domoch naďalej vlhko a bojujú s pliesňami," povedal nám L. Jambrich.
Keď sme sa zaujímali, čo sa udialo po povodni a aké opatrenia sa im podarilo urobiť, reagoval: "Predovšetkým sme opravili hrádzu, odtok vody je teraz 200 litrov za sekundu, ale to neznamená, že už je hrozba zažehnaná. Potrebujeme ešte ďalší otvor vedľa mosta na ceste I/68 cez rieku Torysa. Zástupca Hydroprojektu v Košiciach nás informoval, že existuje štúdia, ktorá navrhuje konkrétne realizovanie suchých poldrov a hrádzí v okolí Prešova. To je dobrá správa, lebo problém povodní by sa mal riešiť v regionálnych súvislostiach. Nová vláda by mala koncepčne začať presadzovať pravidlo 1:8, lebo keď dáme 1 milión na prevenciu, ušetríme 8 miliónov na škodách," mieni starosta Hanisky. Mimochodom, práve v tejto dedine boli škody na majetku obce vyčíslené na 1,3 milióna, ale na majetku občanov už 7,3 milióna a záchranné práce stáli 15,5 milióna korún.
Faktom tiež je a konštatovala to aj Bezpečnostná rada obvodu Prešov, že za roky 2004 - 2006 sa podstatne zvýšili škody na majetku obcí aj občanov. Zvlášť tam, kde sa povodne opakovali každý rok. Správca toku, Povodie Bodvy a Hornádu, síce spravuje 1 374 kilometrov vodných tokov, ale reálne upravených je len 200 kilometrov. Kým v roku 2004 škody na upravených aj neupravených vodných tokoch vyčíslili na 67,4 milióna korún, v roku 2006 to už bolo 102,2 milióna korún. "Povodne sa tu opakujú každý rok so železnou pravidelnosťou. Niekedy aj dvakrát v roku. Ľudia v postihnutých oblastiach sú znepokojení a prostredníctvom svojich starostov a primátorov žiadajú vládu, aby problém riešila a investovala do prevencie. Vieme presne, čo potrebujeme a existujú k tomu projekty aj technické štúdie týkajúce sa rizikových lokalít," uviedol predseda Bezpečnostnej rady obvodu Prešov Pavel Slaninka. Ostáva len dúfať, že vláda sa podkladmi, ktoré predložili v auguste, bude pri tvorbe budúcoročného rozpočtu zaoberať.
Keď sme sa zaujímali, čo obsahujú konkrétne projekty, dozvedeli sme, že ide o presne rozpracované postupy v jednotlivých lokalitách. Napríklad, kde je nutné priebežne zachytávať vodné toky v ich horných častiach, kde budovať nádrže a suché poldre, kde vyčistiť odtoky a odstrániť prekážky z korýt, ale sú tam aj preventívne opatrenia. Medzi nimi sú napríklad pravidelné povodňové prehliadky, usmernenie ďalšej výstavby či už domov alebo objektov firiem mimo zaplavované územia, ale aj vypracovanie systému včasného varovania pred povodňovou vlnou v smere toku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš