Výsledkom vedecko-výskumného projektu Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) je totiž mapa povodňovej hrozby. Podľa koordinátora výskumného projektu Ľubomíra Solína v najbližších dňoch by sa mapa mala dostať aj do regiónov a k širšej verejnosti prostredníctvom internetu. Solín poznamenal, že cieľom projektu je predovšetkým varovať samosprávy, podnikateľské subjekty aj obyvateľov rizikových oblastí, aby sa vedeli na povodne lepšie pripraviť a aby ich nezaskočili.
Riešitelia výskumnej úlohy skúmali riziká na malých povodniach, ktorých je v SR okolo 5-tisíc a zaradili ich do troch stupňov. Zadefinovali protipovodňové opatrenia netechnického rázu, ako je napríklad kontrola využívania zeme v povodňami ohrozených oblastiach, zmena hospodárskych praktík využívania krajiny, či zatesňovanie vodou zraniteľných objektov. Odporúčajú tiež zdokonaľovať predpovedný a varovný systém. Vychádzali zo skúmania maximálnych prietokov malých tokov s priemernou dobou opakovania povodní od 2 do 1000 rokov. Mapa ukazuje najviac ohrozené obce v jednotlivých regiónoch, ale tiež konkretizuje kritické miesta v obytnej zóne.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš