Ešte počas augustovej návštevy predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica v Iraku sme sa nášho majora spýtali, čo mu misia dala a čo vzala.
Plus skúsenosti, mínus odlúčenie
"Rozhodovanie či vycestovať alebo nie, bolo skutočne veľmi ťažké. Pôsobím však ako vojenský psychológ a posudzujem aj vojakov, či z hľadiska svojej psychickej odolnosti a vlastností sú alebo nie sú schopní byť vyslaní na službu do zahraničia. Preto som takúto skúsenosť potreboval. Priniesla mi kopu nových priateľstiev, ale aj skúseností zo skutočného ohrozenia. Keď skrátka neďaleko vás vybuchuje munícia a keď útek do krytu nie je ničím výnimočným a keď ste v reálnom ohrození života - to sú jednoducho situácie, ktoré skrátka pri žiadnych psychologických tréningoch nenasimulujete tak, aby sa celkom blížili realite. Plus vyše päťdesiatstupňové teploty, prach a žiadne veľké možnosti na rozptýlenie - nuž, nebolo to jednoduché. O to viac som rád, že som misiou ňou prešiel, a že ju zvládli aj moji kolegovia," povedal nám mjr. Teník. Dodal, že istým náznakom niečoho, čo by sme mohli nazvať ponorková choroba sa stretol, ale od toho tu bol on, ako aj vojenský kňaz, aby v takých prípadoch pomohli. "Iste že mojím rozhodnutím vycestovať do Iraku nebola nadšená manželka, ale o to som radšej, že ten polrok odlúčenia aj s našimi troma deťmi zvládli. Tých šesť mesiacov bez nich - to je odpoveď na druhú časť otázky, čo mi misia vzala," dodal tento profesionálny vojak, ktorý uniformu oblieka už 20 rokov. Po službe v Sabinove, Brezne či Nitre a po misii v Iraku sa vracia na funkciu náčelníka oddelenia psychologických činností Personálneho úradu ozbrojených síl v Bratislave.
V mnohonárodnej divízii
V Iraku je v súčasnosti 130-tisíc vojakov koaličných síl, pričom Slováci pôsobia v rámci mnohonárodnej divízie Stred-Juh. Tá má približne dve tisícky vojakov. Je zložená z bojovníkov vyslaných dvanástimi armádami a pôsobí pod poľským velením. Najviac vojakov tu pôsobí totiž z Poľska - okolo 900. Našimi partnermi v divízii sú však aj Dáni, Arméni, Kazachovia, Litovci, Lotyši, Mongoli, Rumuni, Salvadorci, Ukrajinci či Američania. Divízia bola vytvorená v roku 2003, kedy sem prišli aj slovenskí vojaci. V súčasnosti postupne prechádza od stabilizačných úloh k úlohám výcvikovým. Za situáciu v krajine totiž postupne preberá zodpovednosť Iracká armáda. Výcvikom už prešlo viac ako 20-tisíc Iračanov. Na význame mimoriadne nabrali aj takzvané CIMIC-projekty. Je to vlastne pomoc civilnému obyvateľstvo v oblasti zabezpečovanie vody a elektriny či rekonštrukcia a vybavenie školských alebo zdravotníckych zariadení. Takýchto projektov v rámci dislokácie divízie je až 2 200. Hovoriť možno napríklad o dodávke inkubátorov do nemocnice v Ad Diwaniayah, alebo o pomoci vojenských lekárov civilným obyvateľom. Tí od roku 2003 vyšetrili či pomohli s liečením približne 15-tisíc Iračanom, pričom od tohtoročného januára to boli tri tisícky. Na druhej strane - v rámci divízie padlo až 62 vojakov, vrátane troch Slovákov. Posledný tragický incident zaznamenali v júli, kedy dvaja Salvadorčania zahynuli následkom explózie nástražného výbušného systému.
"Napriek tomu, že v posledných mesiacoch sa naši ženisti nemohli venovať činnosti v svojej špecializácii tak, ako by chceli, od februára do augusta tohto roka vykonali 19 odborných úloh. Napríklad zrealizovali ženijný prieskum na ploche 95 800 metrov štvorcových, povrchový zber munície uskutočnili na 222 090 metrov štvorcových a zničili 68 419 kusov munície. Vykonávali aj ďalšie zemné a opevňovacie práce," konštatoval major Igor Hadar, ktorý mal na veliteľstve divízie na starosti vzťahy s verejnosťou.
"Som rád, že prvá cesta nového slovenského premiéra k vojakom nasadeným v zahraničí viedla práve medzi vás - do Iraku. Nie je vám tu čo závidieť, vaša služba je naozaj náročná, no o to viac ma teší, že aj tu robíte dobré meno Slovensku a že na vás môžeme byť skutočne hrdí," prihovoril sa našim vojakom v tábore Ad Diwaniayah, ktorý je dislokovaný približne 200 kilometrov južne od Bagdadu, minister obrany František Kašický. Potom s nimi dlho debatoval o situácii v misii, o ich plánoch či problémoch, pričom ho počúval aj major Jozef Teník zo Sabinova. No a 6. septembra aj jeho spolu s ostatnými vojakmi vracajúcimi sa z Iraku prišiel minister obrany po ich prílete do vlasti osobne privítať na bratislavské letisko M. R. Štefánika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš