intenzívny ťah bocianov bielych, ktoré migrujú cez naše územie do Južnej Afriky. V jednom kŕdli ich môže byť aj viac ako päťsto. Bociany cez naše územie preletujú z Nemecka a Poľska, popod Tatry až cez Košickú kotlinu smerom na juh.
Tento rok bol pre bociany úspešnejší než minulý. V Košickom a v Prešovskom kraji počasie bocianom príliš neprialo, veľmi ich ovplyvnila intenzívna búrková činnosť na prelome mája a júna. Vtedy boli pod hniezdami často nájdené uhynuté mláďatá. "Mnohí ľudia to spájali s vtáčou chrípkou a preto volali veterinárov. Vtáčia chrípka sa však nepotvrdila ani v jednom prípade," zdôrazňuje Ján Dobšovič.
Okrem bocianov bielych možno teraz vo väčších kŕdľoch pozorovať aj iné druhy vtákov, napríklad v tesnej blízkosti človeka žijúce lastovičky, alebo im podobné belorítky. Do kŕdľov sa formujú aj škorce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš