sa uskutočnil v obci Granč-Petrovce (okres Levoča). Tá podujatie zorganizovala v spolupráci s miestnym Agrodružstvom a združením obcí Spišský hrad - Podbranisko. Súčasťou slávností bol aj II. ročník folklórnych slávností Goralské dni, na ktorých nechýbali ani hostia z poľskej gminy Ranizów.
Ako pre KORZÁR uviedol starosta obce Peter Pitoňák, dožinkami sa nechali inšpirovať u susedných Poliakov. „Spolu s primátorom mesta Spišské Podhradie Františkom Slebodníkom sme navštívili ich partnerské mesto v Poľsku, kde prebiehali práve dožinkové slávnosti. Veľmi sa mi to páčilo a tak sme sa rozhodli usporiadať niečo také aj u nás. Oslovili sme ostatné obce v združení i poľnohospodárske družstvá v okolí a odštartovali dožinkové slávnosti," priblížil P. Pitoňák.
Dožinky sú slávnosťou najmä pre poľnohospodárov. Často sa však spájajú s minulým režimom. Podľa predsedu Agrodružstva v Granči-Petrovciach Ing. Františka Dolného to nie je socialistický výdobytok. „Veď o dožinkách písal už Palárik. Dožinky sú pre nás slávnosťou. Symbolizujú tvrdú prácu a zároveň vďaku. Je tu silná tradícia dožiniek a týmito slávnosťami ju opätovne chceme oživiť. Priblížiť ľuďom poľnohospodárstvo, ktoré je aktuálne aj dnes. Družstvá prežívajú ťažké obdobie. Pôda, to nie je iba dedenie z otca na syna, ale dôležitý je aj vzťah k nej. Poľnohospodárske družstvá aj dnes majú svoje opodstatnenie a my sa snažíme to naše v obci udržať," uviedol F. Dolný.
Na slávnostiach, počas ktorých zaznieval spišský folklór a vládla zábava, sa obce pod Braniskom predstavili vlastnými dožinkovými vencami. Vence z obilovín, ktoré uvili spišské ženy, potom darovali človeku, ktorého si vážia, ako prejav vďaky. V sobotu boli v Granči-Petrovciach preto obdarovávaní hostia dožinkových slávností.
Pomyselnú štafetu budúcoročných slávností v sobotu prevzala obec Bijacovce. Práve tie budú dejiskom druhého ročníka dožinkových slávností. Predseda bijacovského poľnohospodárskeho družstva Michal Majdák je dožinkami nadšený. „Som rád, že táto tradícia sa opäť vrátila po 15 rokoch. Práca v poľnohospodárstve, to je vyliaty pot a každodenná drina. Ale bez toho by ani ten chlieb nevoňal. No a dožinkový veniec je symbolom toho všetkého. Keby sa na poli nič neurodilo, nebolo by z čoho ani veniec uviť," zdôraznil M. Majdák.
Ako prezradili jablonovské deti, ich dožinkový veniec uvili ženy z obce. Veniec uvitý po vzore Poliakov zhotovili za jeden deň. Okrem neho sa Jablonovčanky v Poľsku na dožinkách nechali inšpirovať aj kostolíkom, ktorý oblepovali zrniečko po zrniečku.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš