televíziu ARD, zemské štúdio MDR v Lipsku. Do projektu filmárov vstúpila aj Slovenská agentúra pre cestovný ruch, ktorá sa na ňom podieľa aj finančne. Stanovili si spoločný cieľ - zviditeľniť málo známe miniregióny Slovenska.
Spomínaný dokumentárny film sa bude vysielať v relácii nemeckého televízneho štúdia MDR v cykle Ľudia, krajiny, dobrodružstvá. Z 23 pracovných dní deväť augustových patrilo Prešovskému kraju.
„Cieľom je predstaviť Slovensko tak, ako ho málokto pozná. Popri známejších lokalitách sa vo filme objavia napríklad Medzilaborce, Miková, Andy Warhol, Dukla, Bardejov či Terchová a mnohé iné končiny Slovenska," konštatoval predseda Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu Marián Bilačič, ktorý filmovému tímu poskytoval služby tlmočníka aj sprievodcu. Podľa jeho slov mali filmári snahu ukázať Slovensko z iného uhla pohľadu.
Pobyt televízneho štábu financovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch v rámci podpory Programu rozvoja cestovného ruchu.„Film je jedným z podporných mechanizmov a my už poznáme aj vysielací čas. Tento dokument bude vysielaný 30. decembra o 16. hodine, čo je fantastický vysielací čas. Pre MDR Lipsko je to druhý veľký projekt. Prvý robili v Nikarague a teraz na Slovensku. Majú natočených takmer tritisíc minút, ktoré budú musieť zostrihať. Bude to veľmi náročná práca predovšetkým pre režisérku a autorku, aby si vybrala to hodnotné, pretože majú naozaj fantastické zábery. Tento film je o krajine, o ľuďoch a o príbehoch, ktorými bude Slovensko predstavovať," konkretizoval obsah M. Bilačič.
Televízny štáb viedla režisérka Barbara Walterová a kameraman Frank Eckert. V regióne pod Duklou sa zaujímali najmä o Dukliansky priesmyk a Údolie smrti. „Natočili sme strašne veľa materiálu. Momentálne zvažujeme s naším vedením, že sa bude nakrúcať aj druhý diel, ktorý by mal rovnako 43 minút," povedala režisérka Barbara Walter, podľa ktorej dostane kraj pod Duklou významný priestor. „Nemôžeme obísť historické udalosti II. svetovej vojny. Predpokladám, že to bude minimálne desať až pätnásť minút. Natáčali sme aj gréckokatolícku svätú omšu v Jedlinke v okrese Bardejov, teda zviditeľníme aj gréckokatolícke rusínske obyvateľstvo, čo je pre nás pomerne neznáme náboženstvo aj menšina," dodala.
Po prehliadke Údolia smrti netajila ani svoje osobné pocity: „Som dieťaťom, ktoré sa narodilo v priebehu II. svetovej vojny. Bola som taká malá, že si všetko pamätám len z rozprávania mojich rodičov a starších ľudí. Pri pohľade na také množstvo vojenskej techniky si začínam uvedomovať, že sa tu museli diať hrozné veci. Z pamäte ľudí nie je možné vymazať II. svetovú vojnu a práve na takýchto miestach opäť ožíva. Nemecko túto vojnu vyvolalo a zrejme sa nám opäť podarí oživiť spomienky na túto časť dejín."
Filmári zo Slovenska odchádzali s množstvom materiálu, ktorý by údajne stačil aj na dva filmy, a tak výber reálnych záberov zrejme nebude jednoduchý. Profesionáli si s tým však budú musieť do konca decembra poradiť. Už teraz plánujú v spolupráci s francúzskou televíziou ARTE ďalší projekt. Tým je o osem minút dlhší film o Slovensku vo vysokej kvalite najmodernejšou HV technológiou. Nepôjde však o klasický cestopis, ale o dokument o krajine na pozadí ľudských príbehov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš