obyvateľov, v súčasnosti tu má trvalý pobyt len 37 791 občanov. Tento údaj je aktuálny k 22. augustu tohto roka. Je to najnižší stav od roku 1991.
Najvyšší počet obyvateľov mala Spišská Nová Ves v roku 2001, a to 39 193. V tomto období sa hovorilo aj o prekonaní 40-tisícovej hranice, no odvtedy toto číslo neustále klesá. Vtedajší primátor Karol Mitrík sa netajil ambíciou Spišskej Novej Vsi predstihnúť susedný Poprad a to nielen v oblasti demografických štatistík. Dnes má Poprad 54 085 obyvateľov a metropola stredného Spiša za ním v počte obyvateľov výrazne zaostáva.
Primátorka Spišskej Novej Vsi Mgr. Anna Fedorová považuje za hlavný dôvod tohto vývoja fakt, že mnohí Novovešťania opúšťajú mesto a odchádzajú bývať na vidiek. „Stavebné pozemky v okolitých obciach sú podstatne lacnejšie ako v meste, mnohí si opravujú rodinné domčeky, ktoré zdedili alebo kúpili a tak je dnes v okolitých obciach veľa našich občanov. Je to trend, ktorý prevláda aj v iných mestách," hodnotí A. Fedorová.
Pokles počtu obyvateľov nie je podľa jej slov ani v počte narodených detí, ani v počte ľudí, odchádzajúcich za prácou do zahraničia. „Títo ľudia nemenia trvalé bydlisko, idú do zahraničia s tým, že si chcú zarobiť a vracajú sa naspäť. Nie je to zatiaľ také dramatické, trend znižovania populácie vidíme v celej Európe a neminie to ani nás. Mladí ľudia si nezakladajú rodiny, nemajú deti, to je veľký problém," konštatuje primátorka.
Mesto Spišská Nová Ves disponuje stavebnými pozemkami, napríklad v lokalite Ferčekovce, kde sú pripravené aj inžinierske siete. „Cena pozemkov je vyššia ako na vidieku a v tom vidíme značný problém," priznáva A. Fedorová. Pre porovnanie - ceny pozemkov v meste sa pohybujú od 600 do 1200 korún podľa lokality a vybavenia územia. V susedných Spišských Tomášovciach obec nedávno predávala stavebné parcely za cenu od 200 do 250 korún. Podľa slov starostky Zuzany Nebusovej išli pozemky na dračku, záujemcovia ich rozobrali rekordne rýchlo. „Stavebníkmi sú predovšetkým občania zo Spišskej Novej Vsi a Smižian," upresňuje Z. Nebusová.
„Je to ideálne miesto na bývanie, blízko je mesto, dopravné spojenie je dobré a je tu krásny výhľad na Slovenský raj," hovorí František Knižka, jeden z budúcich obyvateľov Spišských Tomášoviec. V blízkych Harichovciach, o ktoré je medzi Novovešťanmi rovnako veľký záujem kvôli dobrej polohe, sa stavebné pozemky predávajú v priemere za 500 korún za štvorcový meter, ceny sa pohybujú v rozpätí od 350 do 900 korún za štvorák. „Sú to všetko súkromné alebo urbárske pozemky, obec nemá stavebné parcely. Ak by sme mali obecné pozemky, myslím, že by sme ich rozpredali veľmi rýchlo," tvrdí starostka Harichoviec Mária Auxtová.
Po dlhotrvajúcj stavebnej uzávere ožíva stavebný ruch v mestskej časti Spišskej Novej Vsi Novoveská Huta. V jej blízkosti by mali v budúcnosti vyrásť športové a lyžiarske strediská. Mesto sa rozhodlo prehodnotiť embargo na predaj stavebných pozemkov v tejto mestskej časti a vyjsť v ústrety stavebníkom, ktorí sa rozhodnú budovať v Novoveskej Hute. Ak sa v budúcnosti podarí vybudovať v blízkosti tejto lokality veľký rekreačný komplex, ktorý pripravuje britská developerská spoločnosť Dorchester Group od Companies, A. Fedorová predpokladá, že dosiahnutie spomínanej 40-tisícovej hranice v počte obyvateľov mesta je reálne.
Stav obyvateľov Spišskej Novej Vsi
rokpočet
199139 218
2000 39 082
2001 39 193
2002 38 958
2003 38 758
2004 38 727
2005 38 534
2006 37 791
(Zdroj: ŠÚ SR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš