čučoriedky, lesné maliny alebo huby rôzneho druhu.
Podľa hovorcu Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u Marián Šturcela (na snímke) ide najmä o lokality susediacich s obcami Rakúsy, Stráne pod Tatrami a zápodotatranskú časť nad važeckými lúkami. Hovorca Šturcel nechcel zakryť fakt, že rozmiestnenie týchto najrizikovejších lokalít priamo úmerne súvisí s blízkosťou väčších rómskych osád.
Lesný zákon pripúšťa zber lesných plodín iba pre vlastnú
potrebu. Na územiach národného parku s tretím a vyšším stupňom ochrany sa však nesmú lesné plody zbierať vôbec. Podľa zástupcu náčelníka tatranskej mestskej polície Jozefa Štefaňáka hromadní zberači zbierajú plody výlučne za účelom predaja. "Ide o rizikovú činnosť aj pre kupujúcich, lebo nemôžte vedieť, či sa medzi hubami nachádzajú iba jedlé druhy," vysvetlil J. Štefaňák.
Boj s týmto problémom nie je jednoduchý. "Stali sa prípady, kedy sme dolapili narušiteľov, zabavili im nazbierané plody, no o hodinu sme ich pri rovnakej činnosti prichytili znova," ozrejmil J. Štefaňák. "Objavili sa prípady, kedy jednotlivci na túto nelegálnu komerčnú činnosť organizovali celé skupiny," povedal M. Šturcel. Z týchto dôvodov chce Mestská polícia mesta Vysoké Tatry so ŠL TANAP-u rozbehnúť v boji proti nelegálnemu zberačstvu hlbšiu spoluprácu.
Význam projektu vysvetlil zástupca náčelníka Štefaňák: "My nie sme odborníci v lesoochranárskych záležitostiach, napríklad, keď je potrebné určiť, či nejde napríklad o zákonom chránený druh alebo jedovatú hubu, tam nám ľudia zo ŠL veľmi pomôžu." Na druhej stane podľa Štefaňáka oproti mestskej polícii ŠL nedisponujú prostriedkami a právomocami boja proti trestnej činnosti a tak plánovaná spolupráca môže proti nelegálnemu zberačstvu a iným prehreškom proti návštevného poriadku priniesť synergický efekt.
Negatívne dôsledky činnosti hromadného ilegálneho zberačstva majú viacero rovín. "Znečisťuje sa územie národného parku, vyrušuje jeho živočíšstvo, zvyšuje požiarne riziko, lebo mnoho zberačov si neodpustí založiť ten ohník," upozornil M. Šturcel. Podstatným následkom je odoberanie potravy pre živočíchov, ktorí ju veľmi potrebujú na svoje prežitie. "Nejde iba o medveďa, o ktorom si veľa ľudí myslí, že konzumuje najmä mäso. No v skutočnosti je to naopak, lesné plody potrebuje na prípravu na prezimovanie. No lesné plody takto chýbajú aj vzácnym vtákom, ako tetrov alebo hlucháň." M. Šturcel podčiarkol, že títo ilegálni zberači za účelom maximalizácie zisku zbierajú plody v obrovských kvantách a doslova vyčistia od nich les.
Problém zberačov priamo ohrozuje aj obnovu lesa po tatranskej vetrenej kalamite. "Jednoducho títo ľudia zašliapavajú zmladenie mladých stromčekov," doplnil M. Šturcel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš