Zbudza - Viac titánu ako na kozmickej rakete leží v tráve. Stroje
a nezabudované technologické zariadenia za stovky miliónov korún sú uskladnené v hale, kde zateká strecha. Tento nepochopiteľný stav je v spracovateľskom závode v Michalovciach, ktorý je súčasťou výrobného závodu spoločnosti Solivary v Zbudzi (okres Michalovce).
Do výstavby nového výrobného závodu Solivarov v Zbudzi sa doteraz preinvestovala takmer 1 miliarda korún. Na jej dokončenie je však potrebná ešte ďalšia miliarda. Nový manažment akciovej spoločnosti Solivary, ktorý zastupuje finančnú skupinu J&T, je pripravený oživiť projekt a dokončiť výstavbu spomínaného výrobného závodu v obci Zbudza.
Nastali však problémy. Investícia začala v roku 1996. V minulom roku Solivary za zvláštnych okolností stratili ťažobné práva k ložisku a získala ich iná firma. Predseda predstavenstva Solivarov Andrej Varchola nechcel rozvádzať podrobnosti. Dodal však, že firma, ktorá získala ťažobné práva, evidentne nemá záujem ťažiť. "V zmysle banského zákona musí firma začať ťažbu do troch rokov. Už uplynul rok a nikto vo výrobnom závode nezačal stavať. To naznačuje, že nebol záujem ťažiť. Ten záujem bol iný...," dodal hovorca skupiny J&T Maroš Sýkora.
Od udelenia ťažobných práv do začatia ťažby musí firma urobiť množstvo časovo náročných úkonov. Po získaní dobývacieho priestoru si musí dať vypracovať štúdiu, projekty, pristúpiť k majetkovo-právnemu vysporiadaniu, zohnať financie, získať stavebné povolenie, vypracovať projekt pre realizáciu a začať stavať. "Tento proces v žiadnom prípade nemôže trvať tri roky. To neexistuje, banský zákon je čudne nastavený. Pripúšťa totiž, že ten, kto má ťažobné práva, ich môže previesť na inú firmu. Toto sa tu deje. Zákon umožňuje zákonným spôsobom špekulovať," dodal zmocnenec generálneho riaditeľa Solivarov pre závod v Zbudzi Gabriel Molnár. Má podozrenie, že získanie ťažobných práv inou firmou bol urobený zvláštnym spôsobom: "Nikto z firiem prihlásených do výberového konania na určenie dobývacieho priestoru a získanie ťažobných práv tu nikdy nebol."
Časť pozemkov - 11 hektárov pôdy - aj naďalej patrí prešovskej spoločnosti Solivary. Celá plocha chráneného ložiskové územia je okolo 600 hektárov. Boj je však o dobývací priestor Zbudza o ploche 60 hektárov. Manažment sa bude usilovať o prinavrátenie práva na využitie dobývacieho priestoru. V Zbudzi sú v chránenom ložiskovom priestore zásoby na výrobu soli na 600 rokov pri vyťažiteľnosti 10 percent, priamo v dobývacom priestore na 60 rokov. Pre zachovanie stability nadložia 90 percent soli zostáva v zemi. Vyťaží sa iba 10, maximálne 20 percent. Ročná produkcia soli v Prešove je asi 100-tisíc ton. V Zbudzi by sa malo v dokončenom závode za rok trikrát viac. Výrobný závod Zbudza má tri časti: ťažobný závod vo Zbudzi, 11 kilometrový soľankovod a spracovateľský závod v Michalovciach. Zbudzianske ložisko oveľa výdatnejšie a kvalitnejšie ako prešovské. V dokončenom závode vo Zbudzi by bola v ňom najefektívnejšia výroba soli v celej strednej Európe.
Riaditeľ Obvodného banského úradu Dušan Čellár sa k tomuto problému odmietol vyjadriť: "Kým nerozhodnú orgány činné v trestnom konaní, prokuratúra a súd nepoviem k tomu nič. Je podané trestné oznámenie." Na našu otázku, na koho je trestné oznámenie podané, odpovedal: "Predpokladám, že na moju osobu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš