prevzatí sociálnych zariadení do pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v roku 2002. Domovy sociálnych služieb boli totiž v tom čase skôr zdravotníckeho ako sociálneho charakteru.
„Väčšinu z ich zamestnancov tvorili zdravotníci, hoci tieto zariadenia nemali certifikát na túto službu, ale poskytovali sociálnu starostlivosť. Kým na jednu zdravotnú sestru pripadalo päť klientov, na jedného sociálneho pracovníka ich bolo 50. Navyše odbornosť pracovníkov bola na nízkej úrovni. Preto boli do projektu zaradení zamestnanci s nedostatočnou kvalifikáciou. Okrem zdravotného personálu išlo o opatrovateľky, sanitárov, sociálnych pracovníkov a administratívne sily, spolu to bolo 175 ľudí," uviedla hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková. Doplniť kvalifikáciu mal za cieľ nedávno ukončený projekt Profesionalizácia zamestnancov - zvyšovanie kvality sociálnych služieb v PSK.
„Účastníci projektu sa počas jeden a pol roka učili komunikačným zručnostiam s klientom, schopnosti zvládnuť zmeny, ovládať novú počítačovú techniku, manažérskym zručnostiam, dostali potrebné informácie z oblasti právneho vedomia i výcvik na zvládnutie stresu. Účastníci absolvovali sedem odborných modulov. Najväčšiu odozvu mal inovatívny kurz syndróm vyhorenia, ktorý pomáha ľuďom z praxe nájsť novú motiváciu k práci. Niektorí účastníci projektu získali aj nové manuálne zručnosti v odbore masér, kaderník, kozmetická starostlivosť a základy manikúry a pedikúry. Ich služby budú môcť využívať priamo klienti v domovoch sociálnych služieb," povedala hovorkyňa.
Projekt prebiehal spolu v štyroch z 13 okresov v Prešovskom kraji. Vzdelávanie zabezpečovala Akadémia vzdelávania, ktorá organizovala školenia v štyroch centrách - v Humennom, Svidníku, Poprade a v Prešove, podľa bydliska frekventantov. Na školeniach sa zúčastnilo 193 lektorov.
Z hľadiska Prešovského samosprávneho kraja boli problémom zmeny financovania projektu. „Celkové náklady na projekt dosiahli 5,8 mil. Sk. Na realizáciu prispel 75 percentami Európsky sociálny fond, 20 percent išlo zo štátu a päť percent poskytol PSK. Kurzy prebiehali 18 mesiacov od januára 2005 do júna 2006. Išlo o pilotný projekt v rámci SR. Jeho implementátorom v rámci Sektorového operačného programu Ľudské zdroje bol práve Prešovský samosprávny kraj," dodala V. Fitzeková.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš