Na sabinovskom kúpalisku zistili améby vyvolávajúce zápal mozgu!
Sabinov - Po prvýkrát v takmer dvadsaťročnej histórii hygienici zakázali prevádzkovať sabinovské kúpalisko. Rovnako je na tom aj krytý bazén na
Ingrid Timková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Drienici. Pred niekoľkými dňami totiž v odobratých vzorkách zistili hygienici prítomnosť améb (meňaviek). Po Sabinove sa dokonca šírili správy, že sa vo vzorkách dokázala prítomnosť baktérií vyvolávajúcich syfilis. Toto sa však nepotvrdilo.
Sabinovčania sú zo znečistenia vody na kúpalisku prekvapení. V ich bazénoch bola doteraz vždy čistá voda. Tú si totiž prečerpávajú z vlastnej studne. Niektorí obyvatelia mesta sú presvedčení, že je to dôsledok toho, že na kúpalisko vpúšťali aj neprispôsobivých občanov. „Každý si myslí, že je to z tohto dôvodu. Pred tým, kým sem nemali prístup, takéto problémy tu neboli," povedal nám Matúš Vojtek z vedľajšej dediny.
Kontrolu kvality vôd na kúpanie a hygienickej úrovne kúpalísk robia regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ). V umelých kúpaliskách odoberajú vzorky každých 14 dní. „V rámci bežného štátneho zdravotného dozoru sme zistili, že na kúpalisku v Sabinove a na Drienici sú neprípustné druhy mikroorganizmov. Konkrétne ide o améby. Ich prítomnosť nie je prípustná. Jedná sa o organizmy, ktoré môžu vyvolať veľmi vážne ochorenia," informovala riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove Pavla Neupauerová. Preto z hľadiska ochrany zdravia a ľudí prikročili k zatvoreniu kúpalísk.
Zatiaľ na ochorenie, ktoré vyvolávajú améby, neochorel v Sabinove a okolí nikto. „Práve v tom spočíva naša preventívna účinnosť," skonštatovala riaditeľka. Na otázku, či sa potvrdila aj prítomnosť baktérií vyvolávajúcich syfilis, riaditeľka odpovedala: „V žiadnom prípade. Nenašli sme nič podobného. Je to nepodložená fáma." Prítomnosť améb podľa P. Neupauerovej súvisí s extrémne teplým počasím. Bežne sa vyskytujú v prírodnom prostredí, najmä v stojatých vodách ale aj vo vodných zdrojoch.
Zákaz kúpania vydaný hygienikmi prekvapil pracovníkov kúpaliska. Po oznámení výsledkov rozborov vody a sterov zo stien bazénov podľa správcu kúpaliska Ladislava Chomu kúpalisko zatvorili a vodu z bazénov vypustili. „Mechanicky sme vyčistili steny bazénov. Drôtenými kefami sme ich vydrhli, následne postriekali dezinfekčným roztokom a opláchli steny. Minulý týždeň v pondelok a tento utorok hygienici opäť odobrali vzorky. Teraz čakáme na výsledky rozborov. Kúpalisko však zrejme aj pre nepriaznivé počasie do konca prázdnin už neotvoríme," informoval L. Choma.
Vraví, že na zamedzenie znečistenia vody a bazénov urobili množstvo opatrení. Okrem iného zabránili vstupu zašpineným obyvateľom. „Mali sme zvýšenú kontrolu na vstupe do areálu. Snažili sme sa udržať poriadok. Po zatvorení kúpaliska som mal množstvo telefonátov, či sa vo vode zistili baktérie syfilisu. Nepotvrdil to však ani jeden rozbor," dodal správca.
Améby (meňavky) sú prvoky, ktorých niektoré druhy u ľudí vyvolávajú ochorenia podľa toho, ako sa v organizme uchytia. Spôsobujú zápaly mozgu a mozgových blán s veľmi rýchlym priebehom, končiace smrťou. Menej invazívne spôsobujú črevné ochorenia. Môžu vyvolávať ochorenia dýchacích ciest. Niektoré druhy sú rizikom pre návštevníkov kúpalísk, ktorí nosia kontaktné šošovky. Na nich sa môžu améby zachytiť, prípadne vniknúť pod šošovku a spôsobiť zápaly oka, najmä rohovky, ktorá je na améby veľmi citlivá. Pri nedostatočnej dezinfekcii šošoviek po kúpaní v bazénoch a pri ich udržiavaní v nevhodných roztokoch sa môžu améby premnožiť a stať sa tak ďalším zdrojom infekcie oka. V krajnom prípade toto ochorenie môže končiť aj slepotou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš