vystúpia slovenské skupiny Gladiator, Desmod, Smola a Hrušky a ďalšie. Koncert sa bude konať napriek nesúhlasnému stanovisku ochrancov prírody zo Správy Národného parku Slovenský raj NP SR). "Podujatie sa uskutoční na základe súhlasného stanoviska Krajského úradu životného prostredia v Košiciach, ktorý sme požiadali o povolenie. Dostali sme odpoveď, že povolenie nepotrebujeme, kedže Podlesok je podľa návštevného poriadku vyhradeným areálom, takže nám v uskutočnení koncertu nič nebráni," uviedol Štefan Labuda, starosta obce Hrabušice, ktorá je spoluorganizátorom akcie. Slová hrabušického starostu potvrdil aj prednosta KÚ ŽP v Košiciach Oliver Kovács. "Oblasť je v turistickom centre Podlesok, ktorý sa návštevným poriadok platným od apríla tohto roku stal vyhradeným areálom, kde je povolená organizácia kultúrnych podujatí. Akcia je v poriadku, výnimka v tomto prípade nie je potrebná," ubezpečil O. Kovács. Návštevný poriadok národného parku Slovenský raj hovorí o tom, že v národnom parku a jeho ochrannom pásme je možné vo vyhradených areáloch (kam patrí aj oblasť Podlesku pozn. red.) používať zariadenia určené k reprodukcii hudby a hovoreného slova pod podmienkou, že hudba ani nehovorené slovo nesmú prekročiť najvyššiu prípustnú hladinu 50 decibelov (dB).
Iný názor ako prednosta košického KÚ ŽP majú ochranári v Spišskej Novej Vsi. "Takéto podujatia sa môžu konať iba na základe výnimky krajského úradu životného prostredia. Myslím si, že koncerty v národnom parku nie sú vhodné. Ľudia sem prichádzajú za oddychom, koncertov si môžu užiť dosť v zastavanom území. Národný park by mal byť liečebným a oddychovým areálom," tvrdí riaditeľ Správy NP SR D. Bevilaqua. Podľa jeho slov nie je možné zmerať hlučnosť počas koncertu, ochranárom na to chýbajú meracie zariadenia. "Ako máme ustrážiť, aby to nebolo viac ako 50 dB? Nemáme šancu to zmerať," zdôrazňuje D. Bevilaqua. Kladne hodnotí akurát to, že koncert nebude na parkovisku priamo pri Podlesku, ale na lúke, ktorá slúži ako pomocné parkovisko.
Hrabušický starosta sa netají svojím názorom na hlučnosť v národnom parku. "Na Podlesku sa takéto akcie konajú bežne. Treba zájsť k letanovskej osade po podporách, kde by sme namerali aj 120 decibelov. No my ideme naháňať slušných ľudí, ktorí žiadajú v zmysle zákona o povolenie. Ak chceme mať poriadok, tak ho začnime robiť tam, kde je to najožehavejšie," uzatvára Š. Labuda.
Aké sú prípustné hodnoty hluku?
Nariadenie vlády o ochrane zdravia pred hlukom a vibráciami stanovuje najvyššie prípustné hladiny hluku v rôznych druhoch areálov. V rekreačných oblastiach, v areáloch nemocníc územiach iných budov vyžadujúcich si tiché prostredie stanovuje maximálne hladiny hluku počas dňa 50 decibelov a v noci 40 dB. Šum lesa má podľa meraní od 20 do 40 dB, bežný hovor od 40 do 60 dB. V dopravnej špičke býva hluk na úrovni 80 dB, idúci vlak spôsobuje hlučnosť 100 dB, na diskotéke zvykne byť pustená hudba na úrovni 110 dB. Výstražné zvukové signály, ktoré však trvajú len krátkodobo, majú intenzitu až 130dB. V pracovnom prostredí je povolená hladina hluku okolo 80 dB. Návštevný poriadok, ktorý má formu vyhlášky Krajského úradu životného prostredia Košice zo z 14. marca 2006, hovorí: "Používanie zariadení určených k reprodukcii hudby a hovoreného slova mimo uzavretých stavieb je dovolené vo vyhradených areáloch s podmienkami, že neprekročia najvyššiu prípustnú hladinu 50 dB a budú použité v čase od hodiny po východe slnka po hodinu pred západom slnka." Vyhradenými areálmi sú rekreačné strediská Čingov, Podlesok, Dobšinská Ľadová Jaskyňa, Dedinky, Dobšinská Maša, Mlynky, Košiarny briežok, Čingov, Novoveská Huta Rybníky a údolné stanice lyžiarskych vlekov Mlynky- Biele Vody, Dedinky, Dedinky Dobšinská Maša, Vernár, Zelená hora, Mlynky, Spišské Bystré, Čingov - Ďurkovec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš