a zranených dnes stojí na popradskom námestí, len pár metrov od miesta, kde Bonka zasiahla guľka, jediný pamätník svojho druhu na území bývalého Československa. Včera, pri tridsiatom ôsmom výročí od začiatku konca slobody, ako mnohí 21. august 1968 nazývajú, si uctili pamiatku obetí okupácie nielen pamätníci.
"Myslím si, že netreba len spomínať, ale aby pamätník odkazoval aj budúcim politikom a štátnikom, aby sa to neopakovalo. V takejto politike totiž doplácajú obyčajní, jednoduchí ľudia tým najcennejším, čo majú, ľudským životom," povedala na pietnej spomienke sestra zastreleného 19-ročného robotníka z Hôrky Marta Vojtášová.
Pred 38 rokmi nechceli sestry Jozefa Bonka uveriť, že naozaj zahynul. "Robila som v škole, tak som volala do Spišskej Soboty, či je to pravda. Nechceli sme uveriť, až kým sme ho na vlastné oči nevideli. Dlhý čas po roku 1968 sme nemohli nič povedať, ani v tejto veci vybavovať. Povedali, že brat bol kontrarevolucionár, takže sme ani na miesto, kde bol pôvodný pomník, nemali chodiť. Varovali ma, aby som si dala pozor, lebo som sledovaná. Tabuľku nakoniec rozbili, rozdupali, tak sme ju zobrali domov," zaspomínala na tragický 21. august 1968 a pohnuté roky po ňom ďalšia sestra Anna Malá. Pohreb 19-ročného robotníka podľa staršej sestry sprevádzala helikoptéra, strach farára, ktorý sa ukrýval pod dáždnikom a transparent, ktorý niesli dievčatá s nápisom Ja nevinný som zahynul rukou sovietskeho vojaka. "S ním je aj pochovaný," dodala Anna Malá.
Po spomienke celebroval sv. omšu za obete okupácie spišský diecézny biskup František Tondra.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš