zorganizovať jeho cestu do nášho regiónu vzišla z americkej ambasády a mala neformálny charakter.
Hodinu predpoludním privítali amerického diplomata pred budovou mestského úradu zástupcovia mesta na čele s primátorom Františkom Orlovským. "Potešilo ma veľmi pekné počasie. Vaše mesto urobilo na mňa dobrý dojem. Pripomína mi môj domov. Aj tam, odkiaľ pochádzam sú hory a pekná príroda," povedal hneď po príchode R. Valee. Následne zástupcovia mesta priblížili vyslancovi USA fungovanie samosprávy a štruktúru Starej Ľubovne a okolia. Pochválili sa úspechmi našich študentov, ktorým sa darí aj za veľkou mlákou.
O osobe Rodolpha Valleeho nám jeho ochrankár povedal: "Je veľmi ľudský. Pracuje sa nám pri ňom oveľa lepšie ako pri jeho predchodcovi. Keď cestujeme autom, neustále srší humorom." Po úvodných oficialitách nasledovala návšteva Domu ľubovnianskeho mešťana. R. Valee si vyskúšal miestnu raritu - razenie mincí. Neobišiel ani výrobu papiera. Tamojší pracovník mu opísal postup, ako sa papier zhotovuje s tým, že materiál sa dováža z USA. "Uoo, je to super. Viete odkiaľ dovážať," vtipne reagoval Vallee. Na poludnie putovali kroky diplomata do ľubovnianskeho reštauračného zariadenia. "Najprv sme mu ponúkli ovčí syr a bryndzu. Na prekvapenie z polievok si vybral držkovú. Zjedol ju celú a nenechal ani žiadne držky. Ako hlavné jedlo si želal mäso. Pochutnal si na zabíjačkovej špecialite s domácou klobásou, jaternicou, stehnom a dusenou kapustou," prezradil majiteľ Norbert Frank.
Zhovorčivý ochrankár zo štátneho úradu nám prezradil aj záľuby svojho "šéfa". "Málokedy vysedí v Bratislave. Rád sa oddáva športom. Má rád futbal a najmä hokej. Zo všetkého najradšej chodieva na poľovačky. Takmer každý druhý víkend." dodal. Poľovníckeho ducha v sebe nezaprel ihneď po príchode do ľubovnianskeho historického tábora. Schytil luk a šíp a strieľal na terč. Pre časovú tieseň sa k ďalším aktivitám nedostal. Krátko po 14. hodine odcestoval do Popradu, pričom pred odchodom si z úst primátora vypočul pozvanie na opätovnú návštevu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš