zväzu záhradkárov v Prešove pripravili tretí ročník súťažnej výstavy. Klub, ktorý zastrešuje pestovateľov z celého východného Slovenska, má iba 12 členov.
Súťažilo sa v piatich triedach podľa priemeru stonky. Ďalšou kategóriou je zvláštnosť odrody. Porota hodnotila aj tzv. tri klasy, teda gladioly, ktoré musia spĺňať limitovaný počet pukov. Je to úplná veda. Kvety nesmú byť poškodené, musia mať určitý nákvet, nesmie odchádzať spodný kvet, nesmú byť veľké medzery medzi kvetmi, nesmú byť prekvitnuté. „Sú tam veľmi prísne kritériá," uviedol predseda klubu Štefan Jeník z Prešova. Sám pestuje okolo 500 druhov gladiol, venuje sa aj ich šľachteniu. Vysádza ich výlučne vonku v záhrade. Pestovateľ musí mať dostatočne veľkú parcelu, lebo pôda sa musí stále meniť.
Gladioly by sa mali sadiť na tom istom mieste najskôr po piatich rokoch. Ján Roman z Humenného pestuje gladioly 33 rokov. Za najväčší hit tohto roku považuje Harlequin z USA, ktorý priniesol aj na prešovskú výstavu. Konkurovať mu budú odrody s atraktívnymi názvami Hriešny tanec, Zlatá horúčka, Jarní tání, Lila poklad, Albatros, Hviezdica, Salamander, Ľadová socha, či tie so ženskými menami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš