Stanislav Palenčár. Pásku slávnostne prestrihla Agnes Holenyiová, dcéra poslednej vlastníčky kaštieľa. Od nej ju obec odkúpila a zrekonštruovala.
Jarmok okrem výstavných a predajných trhov sprevádzal bohatý kultúrny program. Celá akcia sa odohrávala na námestí pred obecným kaštieľom. V piatkovom programe Sami sebe vystúpili miestne ochotnícke súbory, skupiny a jednotlivci. Dovedna sa na pódiu vystriedalo takmer 130 účinkujúcich. Na stretnutie so svojimi rodákmi prišli aj bývalí Pečovskonovovešťania. Návštevníci jarmoku si mohli prezrieť pamätihodnosti obce, nevynímajúc zrekonštruované priestory kaštieľa. Nechýbala ani vernisáž obrazov v miestnej základnej škole. O večernú zábavu sa starala Ľudová hudba Prešovčan.
Sobotňajší program začal svätou omšou v kostole sv. Ondreja. "Poďakovali sme sa za tohtoročnú úrodu a pán farár nám posvätil dožinkový veniec. Ten sme potom preniesli do areálu, kde sa konal jarmok," uviedol starosta obce Pečovská Nová Ves Jaroslav Baňas.
O ôsmej hodine ráno sa opäť otvorili výstavné a predajné trhy. Samozrejme, predstavili sa remeselníci. Nechýbali medovníkari, výšivkárky či keramikárka. Miestne ženy pripravili ukážky s možnosťou ochutnávky tradičných šarišských jedál, ktoré ponúkali v Babičkinej kuchyni. Chlapi zas pripravili ukážku života na gazdovskom dvore. "Máme tu okrem voza - rebriňaka aj mlyn na mlynkovanie zrna, chomot na koňa, oborávač - plečku na zeleninu a zemiaky, pluh, drevené strúhadlo na kapustu - hubeľ, drevené brány na bránenie pôdy, pílu a krosná na pílenie dreva a posvätený dožinkový veniec," dozvedeli sme sa od Ján Pustaya.
Po dopoludňajšom vystúpení zábavnej skupiny Ščamba nasledovali súťažno-zábavné hry pre deti. V podvečernom kultúrnom programe sa predstavili nielen miestne folklórne súbory ale aj z okolitých obcí. Prišla aj Araňa z Jarovníc - ľudová rozprávačka Mária Triščová. O večernú jarmočnú zábavu sa starala skupina Hugo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš