uskutočniť do konca tohto mesiaca. Už teraz je však jasné, že sa to nestihne.
Vo vzduchu „lieta" zastrašovanie, nátlak a neplnenie si povinností.
Hlavným problémom je kúpa budov, ktoré potrebujú dva detské domovy - Detský domov (DD) Slon Šarišské Michaľany v Prešovskom okrese a DD vo Svidníku, aby mohli v rámci delimitácie umiestniť deti zo ŠZŠI. Domy však zakúpené nie sú a tak deti z internátnej ZŠ ostávajú v Prešove aj vo Svidníku vo svojich pôvodných priestoroch ešte asi pol roka. Snahou oboch DD je prevziať deti a vytvoriť im bývanie v ich zariadení ako bývanie rodinného typu. DD Slon prevezme zo ŠZŠI celkom 33 detí a do svidníckeho detského domova pribudne 47 detí.
Kúpa rodinných domov sa podľa riaditeľky DD Slon Evy Džodlovej nezaobišla bez zastrašovania nátlaku zo strany Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
To potvrdila aj Gabriela Makrovičová, poverená vedením prešovského úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
„Kúpu domov sa snažili urýchliť a tlačili na nás, aby sme kúpnu zmluvu podpísali. Mali sme kúpiť domy, ktoré sme ani nevideli. Preto sme to odmietli," hovorí ďalej Džodlová. Tvrdí, že celé konanie nebolo transparentné a robilo sa pod nátlakom. Ako sme sa ďalej dozvedeli, majitelia domov vraj mali informácie o tom, že kúpa ich domov je vlastne „odklepnutá" a chceli svoje peniaze. Objekty sa však nezakúpili a majitelia sa cítia oklamaní. Šlo domy v Prešove v časti Šidlovec, v obci Kokošovce a vo Veľkom Šariši v Prešovskom okrese.
„Zásadne odmietame tvrdenia o netransparentnom výbere a kúpe objektov pre detské domovy. Ústredie odmieta aj akékoľvek obvinenia o zastrašovaní a nátlaku," hovorí Peter Szabo, riaditeľ odboru sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave.
Džodlová tvrdí, že proces delimitácie brzdia aj samotní pracovníci prešovskej ŠZŠI. „Niekoľkokrát sme ich žiadali, aby nám dodali kompletné zoznamy detí a zamestnancov. Nestalo sa tak, hoci sme to niekoľkokrát urgovali. Keď boli zoznamy hotové, museli sme ísť po ne osobne." Ako ďalej dodala, ani tak neboli zoznamy v poriadku, lebo v nich chýbali rodné čísla detí a ďalšie informácie. „Podľa mňa všetky problémy vyplývajú z toho, že zamestnanci z internátnej školy majú obavu, že prídu o prácu. Ja ich chápem. Na druhej strane nie je možné, aby som zamestnala všetkých a najmä tých, ktorí majú len základné alebo učňovské vzdelanie," povedala Džodlová.
Snažili sme sa získať aj stanovisko od vedenia spomínanej školy. Aj napriek niekoľkým pokusom nám nikto nedvíhal telefón.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš