ľubovnianskeho mešťana v St. Ľubovni si mohli turisti i priaznivci numizmatiky prezrieť mince z roku 2006. Po Zemplíne a Šariši sa Kremničania rozhodli pre zviditeľnenie série mincí venovaných Spišu.
„V edícii sú postupne predstavované všetky regióny. Spiš je historický región s bohatou minulosťou. Je tu nádherná a rozmanitá príroda. Dielo môže pomôcť propagácii kraja," vysvetľuje Jaroslav Setnický z kremnickej mincovne. „Na albume venovanom Spišu sa vyníma architektúra regiónu a takisto jeho klenotu, Spišského hradu. Autorom týchto prvkov je Mária Folbachová," dodáva J. Setnický.
Pavol Mišenko z mestskej agentúry pre cestovný ruch poukazuje na vzájomnú spoluprácu: „Prezentácia v našom dome je výsledkom dobrej komunikácie medzi nami a mestom a na druhej strane Kremničanmi. Partnerstvo vzniklo nedávno, keď nám mincovňa pomáhala raziť Ľubovniansky zlatý."
Nadštandardnú spoluprácu akoby symbolizoval nový unikát. Priamo na ľubovnianskom lise sa razia mince, kde jedna strana je Ľubovniansky zlatý a na druhej strane je zobrazená anjuovská ľalia, symbol Kremnice. „Myšlienka nebola vopred plánovaná. Rozhodli sme sa tak spontánne, na mieste. Podobné príležitostné kupóny vydávame najmä pri výstavách," objasnil Setnický z kremnického marketingu.
Samotná minca je viac výnimočná svojím zobrazením ako kvalitou. „Jej výroba si nevyžaduje špeciálne odobrenie. Je to výrobok z mosadze, ktorý je zaoxidovaný. Táto minca je skôr symbolická, čiže bežne sa ošúcha ako desaťkorunáčka," dodal zástupca z Kremnice.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš